fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Rozpoczął się 2024 rok według kalendarza juliańskiego

W niedzielę rozpoczął się 2024 rok według kalendarza juliańskiego, używanego w kraju przy ustalaniu dat większości świąt religijnych wiernych obrządków wschodnich, przede wszystkim w Kościele prawosławnym.

Podobnie jak Boże Narodzenie, również Nowy Rok w kalendarzu juliańskim (czyli według tzw. starego stylu) przypada trzynaście dni później niż w powszechnym kalendarzu gregoriańskim.

W części kraju nadejście nowego roku juliańskiego było okazją do świętowania. W Białymstoku i w południowo-wschodniej części woj. podlaskiego można było w nocy z soboty na niedzielę bawić się m.in. na balach organizowanych przez restauracje czy sale bankietowe, grały tam zespoły znane w środowisku mniejszości narodowych, mieszkających w tym regionie. Specjalny program z życzeniami noworocznymi nadawało publiczne Radio Białystok.

Zdjęcie poglądowe, sobór św. Mikołaja, Białystok, fot. PAP

Dla osób obchodzących Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego 31 grudnia był jeszcze dniem postu (wigilia Bożego Narodzenia Kościołów wschodnich wypada 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim). Dlatego ze względów religijnych wielu prawosławnych świętowało wówczas koniec roku skromnie lub wcale.

>>> Ukraina: od tego roku Boże Narodzenie będzie obchodzone według kalendarza gregoriańskiego

13 i 14 stycznia – podobnie jak 31 grudnia i 1 stycznia – w województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP), nie obowiązuje zakaz używania wyrobów pirotechnicznych.

Taką możliwość wykorzystali w sobotni wieczór kibice piłkarscy Jagiellonii Białystok, organizując kolejny raz akcję odpalenia setek rac w centrum miasta, by upamiętnić kolejną rocznicę powstania klubu. To akcja zapoczątkowana w 2020 r., gdy przypadało stulecie założenia Jagiellonii. Tym razem zorganizowana została przy ul. Jurowieckiej, gdzie znajduje się siedziba klubu, a w przeszłości był też klubowy stadion.

>>> Poznań: w poniedziałek prezentacja Kalendarza Trzech Religii na 2024 rok – zapraszamy do zamawiania

14 stycznia (czyli 1 stycznia w kalendarzu juliańskim) jest w Cerkwi dniem świątecznym – przypada wówczas święto Obrzezania Pańskiego, upamiętniające też nadanie Jezusowi imienia. Wspomina się tego dnia również św. Bazylego Wielkiego, autora wielu dzieł teologicznych – nazywanego jednym z ojców Kościoła.

Prawosławie jest drugim co do liczby wiernych wyznaniem w Polsce. Hierarchowie PAKP liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. W Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 r. przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić na nie odpowiedzi) niecałe 151,7 tys. osób. Przyjmuje się, że największe skupiska prawosławnych są w regionie północno-wschodnim.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze