fot. Mazur Large

Rzecznik KEP: Maryja jest dla narodu polskiego Matką, Królową i Opiekunką

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Jasna Góra to duchowa stolica Polski, a Maryja jest dla narodu polskiego Matką, Królową i Opiekunką – podkreślił rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik w komunikacie zapowiadającym obchody święta Matki Bożej Częstochowskiej, które w niedzielę odbędą się na Jasnej Górze.

„Jasna Góra to – jak powiedział papież Franciszek – duchowa stolica Polski. Maryja jest dla narodu polskiego Matką, Królową i Opiekunką” – podkreślił w komunikacie przesłanym w piątek PAP rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik. Dodał, że w najtrudniejszych momentach dziejowych Polacy udają się do „Tej, którą obrali za Opiekunkę Narodu”.

Przypomniał, że pielgrzymowanie pątników na Jasną Górę nie ustało nawet w czasie zaborów, okupacji i reżimu komunistycznego. „W wolnej Polsce pielgrzymi udają się do Jasnogórskiej Matki w licznych pielgrzymkach pieszych, rowerowych, konnych, motocyklowych, a nawet na rolkach, by powierzyć Maryi swoje osobiste i narodowe intencje. Głównymi intencjami tegorocznych pielgrzymek jest dziękczynienie za 100-lecie odzyskania niepodległości oraz 40-lecie wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową” – zaznaczył rzecznik episkopatu.

W komunikacie czytamy, że pielgrzymki na Jasną Górę odbywają się przez cały rok; grupowo i indywidualnie jasnogórskie sanktuarium nawiedza rokrocznie ok. 4 milionów pielgrzymów. Szczyt pielgrzymkowy przypada na lipiec i sierpień, kiedy to na Jasną Górę zdążają pątnicy w ponad 40 diecezjalnych i kilkudziesięciu regionalnych pielgrzymkach. Najdłuższą drogę – 617 km – mają do pokonania pielgrzymi z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Na Jasną Górę przybyło też w tym roku 113 pielgrzymek rowerowych.

Autorzy komunikatu przypomnieli, że w sobotę na Jasnej Górze obradować będzie Rada Biskupów Diecezjalnych. Przedmiotem obrad będą m.in. zaplanowany na październik Synod o młodzieży w Rzymie, Światowe Dni Młodzieży w Panamie, Szczyt Klimatyczny ONZ w Katowicach oraz kształcenie kleryków w seminariach.

„W Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej księża biskupi wezmą udział w Mszy św. na jasnogórskim szczycie z udziałem tysięcy pielgrzymów. Eucharystii przewodniczył będzie i homilię wygłosi abp Wojciech Polak, Prymas Polski” – poinformowało biuro prasowe KEP.

Święto Matki Bożej Częstochowskiej ustanowił dla jasnogórskiego sanktuarium papież Pius X w 1904 roku. W roku 1931 papież Pius XI ustalił obchodzenie święta na 26 sierpnia. Cztery lata później zostały zatwierdzone teksty liturgiczne przeznaczone na uroczystość NMP Częstochowskiej, które mówią o opiece Maryi nad Polską. Od roku 1956 uroczystość obchodzona jest w całej Polsce.

Zobacz także
Wasze komentarze