fot. wikipedia.org

Rzym: 90 urodziny „tajnego kapłana” z Radia Watykańskiego

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Znany jest powszechnie jako „tajny kapłan” bo zanim wyjechał do Wiecznego Miasta był prześladowany przez reżim komunistyczny i nie mógł publicznie przyznawać się do swojego kapłaństwa. Mowa o ks. Josefie Koláčku SJ, który 1 września będzie obchodził w Rzymie  swoje 90 urodziny. Kapłan był  wieloletnim kierownikiem Sekcji Czeskiej Radia Watykańskiego.

Ks. Josef Koláček urodził się 1 września 1929 r. w Brnie. Po ukończeniu szkoły średniej w 1948 r. wstąpił do zakonu jezuitów. W nocy z 13 na 14 kwietnia 1950 r., gdy reżim komunistyczny likwidował życie zakonne, został aresztowany wraz z innymi jezuitami i deportowany do klasztorów koncentracyjnych w Bohosudowie i Oseku. Później został powołany do służby wojskowej i przydzielony do PTP – pomocniczych batalionów technicznych na terenie Słowacji. Tam tak zwani „Pétépáci” byli rozmieszczani w prymitywnych warunkach jako pracownicy budowlani.

W latach 1954–1968 Josef Koláček pracował jako asystent w brneńskiej „Zbrojovce” i tajnie studiował teologię. Był wielokrotnie przesłuchiwany podczas różnych procesów, ale nigdy nie został skazany. Święcenia kapłańskie przyjął 23 stycznia 1968 r. z rąk tajnie działającego biskupa Felixa M. Davídka.

>>> Watykan: 80 lat Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego

W roku 1968 r. wyjechał do Innsbrucku w Austrii, gdzie ukończył studia teologiczne. W 1970 roku został posłany do Rzymu, gdzie rozpoczął pracę jako redaktor czeskiej sekcji Radia Watykańskiego. Przez trzydzieści lat – od 1971 do 2001 roku był jej kierownikiem.

W 1985 roku uczył papieża Jana Pawła II. przed podróżą do Austrii języka czeskiego, aby Ojciec Święty mógł tam pozdrowić Czechów za pośrednictwem telewizji austriackiej, odbieranej także na terytorium Czech. Od 2001 roku ks. Koláček kontynuuje pracę jako redaktor czeskiej sekcji Radia Watykańskiego. Koncentruje się na tłumaczeniu dokumentów papieskich i publikacjach dotyczących historii zakonu jezuitów.

W 2010 r. biskupi czescy i morawscy wyrazili wdzięczność ks. Koláčkowi za wieloletnią pracę w czeskiej sekcji Radia Watykańskiego oraz za działalność literacką i dziennikarską, przyznając mu Medal Pamiątkowy Konferencji Biskupów Czech. W 2012 roku ks. Koláček został laureatem Nagrody Miasta Brna w dziedzinie „dziennikarstwa i publicystyki”. W 2016 r. Instytut Badań nad Reżimami Totalitarnymi przyznał mu nagrodę Václava Bendy za odważne postawy obywatelskie podczas dyktatury komunistycznej, którą ks. Koláček przejął w Pradze 23 listopada 2016 r.

Zobacz także
Wasze komentarze