rv

Watykan: 80 lat Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Z pomocą Boga, który tak wiele tajemniczych sił natury oddaje do naszej dyspozycji przygotowałem to narzędzie, aby wierni na całym świecie czerpali pokrzepienie słuchając głosu Ojca Świętego” – mówił Guglielmo Marconi, wynalazca radia, kiedy zorganizowana przez niego w Watykanie papieska rozgłośnia rozpoczynała nadawanie swoich programów.

Jak mówił Marconi, niesiemy w świat, do naszych rodaków głos Ojca Świętego, jego nauczanie. Po raz pierwszy polski głos zabrzmiał w papieskiej rozgłośni już w 1931 r., miesiąc po inauguracji Radia. Jednak regularne programy w języku polskim były nadawane od 1938 r., od 24 listopada.

W czasie wojny i komunistycznej niewoli z Watykanu płynęły do Polski słowa pokrzepienia i wolności. Goszczący w Rzymie biskupi dzielili się na naszej antenie wrażeniami ze spotkania z Papieżem. Dla wielu z nich była to jedyna droga medialnego kontaktu z całym narodem…

Po wyborze Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową staliśmy się głównym ogniwem łączności między Polską i Papieżem, o którą prosił Jan Paweł II. Wraz z upadkiem komunizmu Radio Watykańskie zagościło w polskich domach dzięki transmisjom w Polskim Radiu, Radiu Maryja i wielu rozgłośniach diecezjalnych.

Przez lata zyskaliśmy uznanie kolejnych Papieży. „Dzięki wam Papież jest bliżej Polski, a Polska bliżej Papieża” – mówił Jan Paweł II. Niektórzy z papieży dla naszych słuchaczy nauczyli się mówić po polsku.

Przed 5 laty z okazji 75. rocznicy polskiej redakcji Papież Franciszek przyjął nas na specjalnej audiencji i udzielił nam błogosławieństwa „na dalsze lata głoszenia prawdy Ewangelii i papieskiego nauczania”. Od trzech lat Radio Watykańskie należy do Dykasterii ds. Komunikacji, łączącej wszystkie media Stolicy Apostolskiej. Dziękując naszym słuchaczom za wierność i wielokrotnie okazywaną sympatię, jak Papież Franciszek prosimy, „nie zapominajcie o nas w swoich modlitwach”.

Zobacz także
Wasze komentarze