Rzym: modlitwa w intencji młodzieży przy grobie św. Jana Pawła II
Abp Stanisław Gądecki przewodniczył dziś rano Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II, w której uczestniczyli polscy delegaci na Synod Biskupów i wielu Polaków przebywających obecnie w Rzymie. W homilii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że celem rozpoczętych wczoraj obrad synodalnych jest przypomnienie o potrzebie modlitwy w intencji młodych ludzi.
– Wczoraj rozpoczął się nowy synod. On przypomina nam o konieczności modlitwy za młodzież całego świata i temu jest poświęcony – mówił przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas porannej Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II. W homilii zwrócił uwagę m.in. na wyzwania i znaki współczesnego świata, do których odnosił się w swoim nauczaniu papież Jan Paweł II i którym także dziś Kościół i społeczeństwo stawiają czoła. „Czego się lęka współczesny człowiek?” – pytał metropolita poznański, cytując słowa papieża Polaka. Nawiązując do papieskiej encykliki „Redemptor hominis” mówił m.in. o zagrożeniach będących pochodną pracy umysłowej, dążeń i pragnień człowieka, które w pewien sposób mogą zostać skierowane przeciwko niemu samemu.
„Na tym zdaje się polegać główny rozdział dramatu współczesnej ludzkiej egzystencji w jej najszerszym i najpowszechniejszym wymiarze. Człowiek coraz bardziej bytuje w lęku. Żyje w lęku, że jego wytwory – rzecz jasna nie wszystkie i nie większość, ale niektóre i to właśnie te, które zawierają w sobie szczególną miarę ludzkiej pomysłowości i przedsiębiorczości – mogą zostać obrócone w sposób radykalny przeciwko człowiekowi” – cytował słowa Jana Pawła II abp Gądecki.
This morning, Polish Synodal Fathers have celebrated the Holy Mass at the tomb of St. John Paul II. The Eucharist was presided by Archbishop Stanislaw Gadecki, President of the Polish Bishops' Conference. Many Polish pilgrims participated at the Mass.#Synod2018 pic.twitter.com/dz3HD8g1WR
— Church in Poland (@ChurchInPoland) October 4, 2018
Hierarcha zwrócił też uwagę, że współczesny świat jest „coraz bogatszy o różne możliwości, uboższy natomiast w zasady. Odkrywamy coraz więcej dróg, którymi moglibyśmy się poruszać, brakuje natomiast na nich zdemontowanych przez nas drogowskazów”. Podkreślał, że ów brak zasad przejawia się m.in. w odrzucaniu obiektywności, stałości, normatywności i normalności. „Nieważnym i zbędnym staje się pytanie o tożsamość człowieka. Nieważnym i zbędnym staje się odwołanie do obiektywnych norm i zasad (…) W świecie postmodernizmu nieważne jest poszanowanie jakichkolwiek prawdziwych autorytetów, zwłaszcza zaś instytucji Kościoła z jego niezależnością od presji opinii światowych” – mówił.
Metropolita poznański zachęcał wiernych do codziennego stawiania sobie pytania o to czy i w jaki sposób tendencje współczesnego świata pomagają człowiekowi w osiąganiu głębszej dojrzałości, świadomości własnej godności i gotowości do niesienia pomocy potrzebującym.
W cotygodniowej porannej Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice Watykańskiej uczestniczyło ponad 200 polskich pielgrzymów i Polaków mieszkających w Rzymie. Koncelebrowało ją ok. 50 kapłanów, w tym kard. Konrad Krajewski i biskupi uczestniczący w rozpoczętym wczoraj Synodzie Biskupów: abp Stanisław Gądecki, abp Grzegorz Ryś, bp Marek Solarczyk, bp Marian Florczyk, abp Zbigniew Stankiewicz z Łotwy, bp Stanisław Dowlaszewicz OFM Conv z Boliwii i bp Tadeusz Zbigniew Kusy OFM z Republiki Środkowej Afryki. Podczas Mszy św. Polacy modlili się m.in. w intencji rozpoczętego Synodu Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania” oraz młodzieży z Polski i świata.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |