Fot. PAP/Piotr Nowak

Sekretariat KEP przed Triduum Paschalnym: niektórzy biegną tak szybko, by nie dogonił ich smutek

O duchowym wymiarze przeżywania zbliżających się Świat Wielkanocnych, o liturgii Triduum Paschalnego oraz o tym, jak ważne jest skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania – mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się dziś w siedzibie Sekretariatu KEP. Prelegenci przybliżyli też inicjatywę „Noc konfesjonałów”, dzięki którym wszyscy zabiegani, pracujący dłużej a także ci, którzy potrzebują spokojnej duchowej rozmowy, mogą się przed świętami wyspowiadać w godzinach nocnych.

Zebranych powitał prowadzący konferencję ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik KEP. Przypomniał, że zbliżająca się Wielkanoc to najważniejsze święta dla ludzi wierzących. zaprosił też wszystkich wiernych do duchowego przygotowania do nich. Właśnie na duchowy wymiar przeżywania tego świątecznego czasu zwracali uwagę kolejni prelegenci.

Ks. Mateusz Kielarski – liturgista, członek Komisji Liturgicznej Archidiecezji Warszawskiej, przybliżył zebranym najważniejsze elementy związane z liturgią Triduum Paschalnego, najważniejszego czasu w kalendarzu liturgicznym Kościoła. Przypomniał, że Triduum Paschalne rozpoczyna się w wielkoczwartkowy wieczór Mszą św. Wieczerzy Pańskiej a kończy Nieszporami w Niedzielę Zmartwychwstania.

>>> Kard. Christoph Schönborn na Niedzielę Palmową: warto być osiołkiem niosącym Jezusa

Ks. Kielarski mówił m.in. o symbolice Mszy św. Wieczerzy Pańskiej będącej pamiątką Ostatniej Wieczerzy, w czasie której Jezus ustanowił sakrament Eucharystii i sakrament kapłaństwa. Zwrócił uwagę, że Wielki Piątek jest tym dniem w roku, w którym nie sprawuje się Mszy św. a komunii św. udziela się z darów konsekrowanych w Wielki Czwartek.

ks. Mateusz Kielarski, Fot. PAP/Piotr Nowak

Mówił również o Wielkiej Sobocie – czasie oczekiwania oraz o święceniu pokarmów – co jest symbolem naszej gotowości do przeżywania świąt.

Wigilia Paschalna, najważniejsza i najbardziej rozbudowana liturgia roku rozpoczyna się, jak przypomniał, po zachodzie słońca. Składa się z kilku części – poświęcenia ognia, liturgii słowa, liturgii chrzcielnej ( w czasie której od wieków osoby dorosłe włączane były do Kościoła a także przywracano do pełnego uczestnictwa we wspólnocie wszystkich pokutujących) oraz liturgii Eucharystycznej. Wyrazem radości, która ma się rozlewać na zewnątrz jest procesja rezurekcyjna, w czasie której wierni ze śpiewem wychodzą z kościoła.

O duchowym wymiarze przygotowania do świąt, czego niezwykle istotnym wyrazem jest spowiedź wielkanocna mówił o. Zdzisław Wojciechowski SJ, spowiednik, rekolekcjonista, kierownik rekolekcji indywidualnych, współtwórca Męskich Wspólnot w Połowie Drogi, który już od 2005 r. posługuje jako spowiednik w warszawskim sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście.

Jak podkreślił, przez te 19 lat pracy w konfesjonale mógł zaobserwować pewne zmiany. Przede wszystkim w pierwszych latach XXI w. wiele spowiedzi były to tzw. „spowiedzi kartkowe”, po których penitent miał otrzymać zaświadczenie potrzebne do bycia bierzmowanym, rodzicem chrzestnym itp. Przychodzącymi do spowiedzi byli często „chrześcijanie kulturowi”, którzy nie mieli wiele wspólnego z życiem wiarą. – Dziś prawie tych osób z kartkami nie ma. Przychodzą za to tacy ludzie, którzy bardzo poważnie traktują swoje chrześcijaństwo. Pracują nad sobą, podejmują konkretne zobowiązania, żeby być bardziej uczniem Jezusa – mówił o. Wojciechowski.

o. Zdzisław Wojciechowski, Fot. PAP/Piotr Nowak

Zwrócił też uwagę, że przed laty w większości do spowiedzi przychodziły kobiety. Teraz jest bardzo dużo mężczyzn.

Spowiednik podzielił się też swoim doświadczeniem tego, jak Słowo Boże zmienia życie penitentów i ich spojrzenie na siebie samych.

>>> Koordynator Nocy Konfesjonałów: nocna spowiedź jest bardzo pogłębiona [ROZMOWA]

Na temat inicjatywy jaką jest „Noc Konfesjonałów” mówił koordynator akcji, ks. Grzegorz Adamski. Przypomniał, że od 2010 r. wzięło w niej udział ponad 600 kościołów i setki księży, którzy w wielkim Tygodniu często rezygnują ze snu, żeby dodatkowo pomóc. Zaznaczył, że „Noc konfesjonałów” to inicjatywa, która ma uświadamiać nam duchowy wymiar świąt i konieczności duchowego przygotowania się do nich, tak, by nie koncentrować się jedynie na tym, co zewnętrzne. Inicjatywa ma też charakter praktyczny – służy wszystkim tym, którzy nie mają czasu skorzystać z sakramentu pokuty na spokojnie, w godzinach, gdy kościół jest normalnie otwarty lub też tym, którzy potrzebują specjalnego czasu, wyciszenia, a może duchowej rozmowy.

– Niektórzy biegną tak szybko, by nie dogonił ich smutek. Wielu ludzi ma za co żyć ale nie ma po co żyć – powiedział ks. Adamski.

Ks. Grzegorz Adamski, Fot. PAP/Piotr Nowak

Na zakończenie zachęcił księży do włączania się w inicjatywę oraz zgłaszania się poprzez stronę nockonfesjonalow.pl, dzięki czemu jak najwięcej osób będzie mogło znaleźć informację o miejscach, w których można się na spokojnie wyspowiadać.

Ks. Leszek Gęsiak przypomniał też zebranym o trwającej obecnie Narodowej Nowennie w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zachęcił też do włączenia się w tę modlitwę zainicjowaną przez Konferencję Episkopatu Polski.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze