Specjalistka od dziury ozonowej członkiem Papieskiej Akademii Nauk
Ojciec Święty mianował członkiem zwyczajnym Papieskiej Akademii Nauk panią profesor Susan Solomon, profesor chemii atmosfery w School of Science – Wydział Nauk o Ziemi, Atmosferze i Naukach Planetarnych w Massachusetts Institute of Technology w Cambridge (USA) – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Profesor Susan Solomon urodziła się 19 stycznia 1956 r. w Chicago.
Dzięki obserwacjom przeprowadzonym w Antarktyce w 1986 i w 1987 była jednym z wiodących badaczy, którzy wytłumaczyli zjawisko dziury ozonowej i zwrócili uwagę na to, że polarne chmury stratosferyczne (ang. Polar Stratospheric Clouds – PSC) odgrywają kluczową rolę w transformacji i ubywaniu ozonu stratosferycznego. Hipoteza ta została potwierdzona w badaniach laboratoryjnych i w pomiarach bezpośrednich.
>>> Watykan: epidemiolog z Tajwanu członkiem Papieskiej Akademii Nauk
W 2000 otrzymała Medal im. Carla-Gustafa Rossbiego od Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego za podstawowy wkład w zrozumienie chemii atmosfery i wyjaśnienie tajemnicy powstawania dziury ozonowej. Jest odznaczona National Medal of Science, najwyższym odznaczeniem naukowym w USA. Badania Solomon miały kluczowy wpływ na przyjęcie Protokołu Montrealskiego, dotyczącego ochrony ozonu stratosferycznego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |