Zachód słońca w Dubaju, fot. PAP/EPA/ALI HAIDER

Stolica Apostolska będzie obecna na szczycie klimatycznym w Dubaju

Na prośbę lekarzy Papież Franciszek nie uda się do Dubaju na szczyt klimatyczny COP28 zwołany przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Ojciec Święty przyjął decyzję lekarzy z wielkim żalem. Stolica Apostolska będzie jednak na szczycie reprezentowana. Obecny będzie m.in. watykański sekretarz stanu. Rzecznik Watykanu poinformował ponadto, że dyskutowana jest forma ewentualnego zdalnego udziału Papieża w tym wydarzeniu.

Kard. Michael Czerny, który kieruje watykańską Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka podkreślił, że głos Ojca Świętego i Stolicy Apostolskiej jest ważny w debacie nt. ochrony stworzenia, ponieważ od dzisiejszych decyzji zależy nasza przyszłość. Hierarcha wskazał, że każdy z uczestników wydarzenia w Dubaju powinien przeczytać papieską adhortację Laudate Deum o kryzysie klimatycznym.

>>> W środę papież spotka się z wiernymi na audiencji generalnej

Najnowszy raport Oxfam wskazuje na pilność tej kwestii. Przypomina on m.in. o odpowiedzialności najbogatszych. Najnowsze dane jasno mówią, że jeden procent najmożniejszych ludzi świata generuje więcej szkodliwych dla klimatu emisji CO2 niż cała najuboższa część ludzkości. „W swej adhortacji Papież jasno pyta ich, jaką planetę chcą zostawić swoim następcom” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Czerny.

Michael Czerny
Kard. M. Czerny SJ, fot YouTube

Zauważył, że odpowiedź na to, jakie są najważniejsze wyzwania, znajduje się w Laudate Deum. „Jest to jasne i autorytatywne stanowisko Stolicy Apostolskiej w sprawie stworzenia. Do tego warto dodać konieczność wprowadzenia w życie porozumienia z Paryża z 2015 roku. Innymi słowy chodzi o wprowadzenie w życie tego, co tam zostało ustalone, by ograniczyć globalne ocieplenie” – stwierdził. Przypomniał, że Papież Franciszek często podkreśla pilną konieczność interweniowania w tej sprawie. „Odwołujemy się tu do dobra wspólnego, które musi motywować wszystkich do zrobienia dużo więcej w tym kierunku. W Laudate Deum Ojciec Święty bezpośrednio zwraca się też do możnych tego świata, zapraszając by pomyśleli o przyszłości, jaką przygotowują swym dzieciom i wnukom. Pyta, dlaczego chcą przekazać im wyniszczony świat” – zaznaczył watykański hierarcha.

>>> Papież: konferencja klimatyczna w Dubaju może być punktem zwrotnym

Prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka wskazał na pilność całego papieskiego nauczania w sprawie ochrony stworzenia. „Liczymy, że ten szczyt przyniesie konkretne rozwiązania polityczne. To my wspólnie musimy stawić teraz problemom jakie razem wywołujemy, to jest zadanie na dziś a nie na odległą przyszłość” – powiedział kard. Czerny.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze