Maria Górczyńska: święta, święta i… oktawa wielkanocna! Jak możemy ją świętować?
Święta, święta i po świętach? Nie tym razem – aż przez 8 dni od Wigilii Paschalnej trwa oktawa wielkanocna, czyli uroczyste obchody zmartwychwstania Pana Jezusa. A jak możemy jeszcze uczcić najbliższe dni? Oto kilka propozycji!
O co chodzi z oktawą wielkanocną?
Oktawa wielkanocna rozpoczyna się Wigilią Paschalną i trwa do Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Oznacza to, że mamy „do dyspozycji” aż 8 dni świątecznych. Ponieważ każdy dzień oktawy jest uroczystością Zmartwychwstania, to w najbliższy piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Ale to nie wszystko – jak możemy zatrzymać na dłużej wielkanocną radość?
>>> Skąd się wzięła tradycja śmigusa-dyngusa?
W zieleni
W święta nie zawsze znajdujemy czas na odpoczynek na świeżym powietrzu. Przebywanie na dworze, najlepiej wśród zieleni, pomaga zmienić perspektywę i przestawić się z trybu wielkanocnego konsumpcjonizmu i marazmu na lepsze tory. Obcowanie z naturą sprzyja życiowym przemyśleniom i uspokaja, a po świątecznej gorączce nie można „trafić” lepiej.
>>> 3 symbole zmartwychwstania, o których nie miałeś pojęcia
Na luzie
Odpoczynek w domu też jest dobrym pomysłem, ale uwaga: postarajmy się, aby czas nie przeciekał nam przez palce. Zadbajmy o to, aby nie był stracony. Może np. przeczytacie dobrą książkę, obejrzycie interesujący film albo zagracie z bliskimi w planszówki?
Gdy świąteczne zające to za mało
Choć Wielki Post ma 40 dni, to wbrew pozorom mijają one bardzo szybko. W międzyczasie sprzątamy i robimy świąteczne zakupy, a potem już jest Wielkanoc, którą często spędzamy w biegu, jeżdżąc od jednej rodziny do drugiej. A może podczas oktawy dla odmiany warto zatrzymać się, by poczuć głębię Wielkiej Nocy? Nie miałaby ona sensu, gdyby nie Chrystus, Jego miłość do każdego człowieka i zmartwychwstanie – zwycięstwo życia nad śmiercią. Jeśli chcemy „wznieść się” ponad temat świątecznych zajączków, a jednocześnie zależy nam, by pogłębić naszą wiarę, to oktawa wielkanocna właśnie temu sprzyja. Ale od czego zacząć? Pomyśl, co zbliża Ciebie do Boga, a potem… zrób to dla Was, dla Waszej relacji.
>>> Wielkanoc świętowali już Apostołowie. To najstarsze święto chrześcijańskie
Mała-duża oktawa
W świątecznej bieganinie często zapominamy o sobie. A my też jesteśmy ważni, Jezus przypomina o tym m.in. śmiercią na krzyżu, którą poniósł za każdego z nas bez wyjątku. W oktawie wielkanocnej zadbajmy też o siebie. Lubisz chodzić do teatru, dawno nie było cię w kinie albo na basenie? Uwielbiasz sushi, a może chcesz kupić sobie jakiś drobiazg, ale do tej pory jakoś się nie składało? Nadchodzące dni to właśnie szczególny czas na małe-duże przyjemności.
Wiele osób mówi, że dobro to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się ją dzieli. Często najprostsze gesty dobroci sprawiają innym radość. A może zrobisz komuś kawę czy uśmiechniesz się życzliwie do pani w sklepie? Niech ludzie, z którymi masz kontakt, też „poczują” oktawę.
Haczyk
Wiecie już, jak spędzicie najbliższe dni? Uwaga, jest pewien haczyk. Po poniedziałku wielkanocnym może pojawić się pokusa, by rzucić się w wir obowiązków i sprzątania. Oczywiście nie chodzi o to, by zaniedbywać to, co jest konieczne, ale zachęcamy do przedłużenia świąt. W końcu oktawa wielkanocna jest raz w roku. Dajmy sobie szansę na świętowanie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |