Święty Krzyż: pielgrzymi u oblatów

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Pątnicy 34. Ostrowieckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę razem z uczestnikami Międzynarodowego Zlotu Motocyklowego, odbywającego się w Bałtowie wspólnie modlili się w sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

Na trasie 34. Pieszej Pielgrzymki Ziemi Sandomierskiej  do Częstochowy, świętokrzyskie sanktuarium stanowi bardzo ważne miejsce. Przy Krzyżach Katyńskich w Hucie Szklanej do pieszych pielgrzymów dołączyła grupa ponad 100 motocyklistów z kraju i z zagranicy, uczestniczących w Międzynarodowym Zlocie Motocyklowym, który w tych dniach odbywa się w niedalekim Bałtowie. Pielgrzymi i motocykliści zostali uroczyście powitani przez O. Michała Tomczaka OMI. Po wspólnej modlitwie w intencji kierowców i podróżujących, cała kawalkada przemieściła się do sanktuarium.

Podczas Mszy św. w bazylice mniejszej Trójcy Świętej jej rektor o. Dariusz Malajka OMI, w kazaniu zwrócił uwagę na to, jak wielkim świadectwem dla dzisiejszego świata jest wspólne pielgrzymowanie dzieci, młodzieży i dorosłych. – Podjęliście trud pielgrzymiego szlaku. Idziecie do tronu Matki. Idziecie stąd, z góry Krzyża. Na Golgocie otrzymaliśmy dar Matki, szczególnej orędowniczki i pośredniczki. Na tym szlaku chciejcie na nowo usłyszeć Jej głos, ten sam, który rozbrzmiewał w Kanie Galilejskiej: „Zróbcie wszystko co powie wam mój Syn”. My bardzo dobrze wiemy co mówi nam Jezus. Znamy przykazania, znamy Ewangelię, lecz by wcielić je w życie potrzebujemy pomocy, potrzebujemy bliskości Jezusa, Maryi i potrzebujemy siebie nawzajem – mówił zakonnik.

O. D. Malajka OMI podkreślał, że dziś potrzebujemy nawzajem nieść światło Ewangelii temu światu, który broni się przed miłością pokorną, służebną, czystą, Jezusową miłością. Na zakończenie zachęcał, by wpatrywać się w Niepokalane Serce Maryi, bo to jest serce Matki, która wskazuje nam na swego Syna Chrystusa. Wszyscy uczestnicy zostali pobłogosławieni Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego oraz uczcili Krzyż Zbawiciela.

Zobacz także
Wasze komentarze