Syria: irański generał przygotowuje nową ofensywę na Abu Kamal

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Irański generał Kasem Sulejmani przejął dowództwo nad przygotowaniami do szturmu na kontrolowane przez Państwo Islamskie (IS) Abu Kamal – poinformował w środę arabski portal Al-Masdar. Miasto to jest obecnie główną twierdzą IS.

Sympatyzujący z władzami syryjskimi portal powołał się na informacje podawane w mediach społecznościowych przez bojowników irackich milicji szyickich, wchodzących w skład Oddziałów Mobilizacji Ludowej (PMF). PMF, podobnie jak armia syryjska, afgańska Liwa al-Fatemijun, libański Hezbollah oraz irańska Gwardia Rewolucyjna, uczestniczą w ofensywie na Abu Kamal.

Al-Masdar poinformował również, że miasto otoczone jest obecnie z trzech stron, a siły nacierające na nie niebawem mają otrzymać rozkaz rozpoczęcia szturmu.

Abu Kamal to strategiczne 60-tysięczne miasto na granicy z Irakiem, w dolinie Eufratu. W mieście prawdopodobnie przebywa lider IS Abu Bakr al-Bagdadi. Siły IS oceniane są tu na ok. 1000 terrorystów. Syryjskie ministerstwo obrony podało już 9 listopada informację o zdobyciu Abu Kamal przez armię syryjską. W nocy z 11 na 12 listopada IS odzyskało jednak pełną kontrolę nad tym miastem.

Zobacz także
Wasze komentarze