A Free Syrian Army fighter takes cover during clashes with Syrian Army in the Salaheddine neighbourhood of central Aleppo August 7, 2012. REUTERS/Goran Tomasevic (SYRIA – Tags: CIVIL UNREST POLITICS TPX IMAGES OF THE DAY)

Syria: złamano zawieszanie broni

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W poniedziałek rano złamano obowiązujące niecałe 24 godziny zawieszanie broni w południowo-zachodniej Syrii – podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Do walk między stroną rządową a rebeliantami doszło w prowincjach Dara, Kunejtra oraz As-Suwajda.

„Mimo obowiązywania zawieszania broni syryjskie wojsko przeprowadziło w poniedziałek rano ostrzał artyleryjski oraz naloty na pozycje rebeliantów w północno-wschodniej części miasta As-Suwajda” – poinformowało Obserwatorium.

Dyrektor Obserwatorium Rami Abdel Rahman powiedział, że zaatakowane grupy to sojusznicy międzynarodowej koalicji do walki z Państwem Islamskim (IS) pod wodzą USA.

Syryjskie media państwowe informują jedynie o zdobyciu terytoriów należących wcześniej do IS. „Wraz z naszymi sojusznikami zdobyliśmy kilka wiosek oraz wzgórz na wschód od As-Suwajda po pokonaniu terrorystów IS” – podała syryjska agencja prasowa SANA.

fot. EPA/Mohammed Badra

Jak podaje Obserwatorium, syryjska armia przeprowadziła ostrzał artyleryjski również w prowincji Dara, a w prowincji Kunejtra strona rządowa oraz rebelianci ostrzelali pozycje przeciwnika z broni maszynowej. Nie podano informacji o ewentualnych ofiarach śmiertelnych.

Prezydenci USA i Rosji porozumieli się w piątek w Hamburgu podczas szczytu G20 w sprawie częściowego zawieszenie broni w Syrii. W niedzielę w południe (godz. 11 czasu polskiego) weszło ono w życie w południowych prowincjach – Kunejtra graniczącej z Izraelem oraz Dara i As-Suwajda przy granicy z Jordanią. W ciągu trwającego sześć lat konfliktu żadne zawieszenie broni nie utrzymało się przez dłuższy czas.

Wojna w Syrii rozpoczęła się w marcu 2011 roku, kiedy pokojowe demonstracje antyrządowe przekształciły się w krwawe starcia z wojskiem i policją. W wyniku konfliktu zbrojnego, w który zaangażowały się światowe mocarstwa, śmierć poniosło ponad 310 tys. ludzi, a 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

Zobacz także
Wasze komentarze