fot. PAP/Leszek Szymański

Wysoka woda w Warszawie [ZDJĘCIA]

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Przez Warszawę przeszła fala wezbraniowa – to efekt wcześniejszych silnych opadów deszczu. Fala w weekend dotarła na Mazowsze. Najpierw w sobotę do miejscowości Gusin, a w niedzielę do Warszawy.

Na bieżąco o stanie rzeki informowały Wody Polskie. Po stronie śródmiejskiej rzeka dochodziła do betonowych bulwarów. Po stronie praskiej zalana była większość plaży Poniatówka. Woda wdzierała się też na tereny porośnięte drzewami. Wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski zaznaczył, że mimo iż nie jest spodziewana taka fala, która mogłaby zagrozić mieszkańcom, to wszystkie służby cały czas pozostają w gotowości.

Most Siekierowski w Warszawie, fot. PAP/Leszek Szymañski


Przemysław Deca przypomniał, że w gminie Sobienie Jeziory modernizowane są wały przeciwpowodziowe. Trwają inwestycje na długości trzech kilometrów wałów za około pięć milionów złotych. Dodał, że są zaawansowane rozmowy z zarządem województwa mazowieckiego i zapewne w tym roku ruszą kolejne inwestycje na wałach. W gminie Maciejowice jeszcze w tym roku mają być naprawiane ok. 4 kilometry wałów. – Wisła potrafi być niebezpieczna, o czym świadczy historia. Dokładnie 10 lat temu mieliśmy na Wiśle bardzo duże problemy. Mieliśmy, można powiedzieć, tragiczną sytuację. Dlatego szczególnie w tym okresie – maj, czerwiec lipiec musimy tutaj uważać – zaznaczył prezes Wód Polskich.

Alerty IMGW

IMGW wydało dziś ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia przed burzami z gradem dla województwa małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego oraz kilku południowych powiatów Mazowsza. Mogą tam wystąpić także trąby powietrzne. Alerty SMS rozesłało również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Przeczytaj też >>> Abp Wiktor Skworc prosi o materialne i duchowe wsparcie dla poszkodowanych na skutek powodzi na Podkarpaciu

Galeria (10 zdjęć)
Zobacz także
Wasze komentarze