fot. By Chris McAndrew – https://api.parliament.uk/Live/photo/sdaVjOty.jpeg?crop=MCU_3:4&quality=80&download=trueGallery: https://beta.parliament.uk/media/sdaVjOty, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67587232

Szkocja: biskup anglikański przeszedł na katolicyzm

Peter Forster, były anglikański biskup Chester, został przyjęty do Kościoła katolickiego w Szkocji w zeszłym roku – podał portal informacyjny Kościoła Anglii. Jest on trzecim czołowym duchownym Kościoła anglikańskiego, który w ciągu minionego roku został katolikiem.

Church Times, niezależna anglikańska strona informacyjna, potwierdziła tę wiadomość w raporcie z 4 lutego. Forster pisał regularne recenzje dla tego portalu w roku 2019.

Forster kierował anglikańską diecezję Chester przez ponad 22 lata i był najdłużej urzędującym biskupem Kościoła Anglii. Jego dawna diecezja ma 273 parafii. Przeszedł na emeryturę we wrześniu 2019 roku w wieku 69 lat i wraz z żoną Elisabeth przeniósł się do Szkocji.

To trzeci biskup anglikański, który w ciągu minionego roku wstąpił do Kościoła katolickiego. We wrześniu 2021 został przyjęty do Kościoła katolickiego Michael Nazir-Ali, były anglikański biskup Rochester, który 30 października przyjął święcenia kapłańskie w Kościele katolickim. Natomiast Jonathan Goodall, anglikański biskup Ebbsfleet, zrezygnował we wrześniu, aby wejść w pełną komunię z Kościołem katolickim.

>>> Kapelan królowej Elżbiety II został katolikiem. „Kościół katolicki ma moc do zbawienia dusz”

fot. PAP/Marcin Obara

Kim jest bp Foster?

Bp Forster był członkiem Międzynarodowej Komisji Anglikańsko-Katolickiej (ARCIC). „Był krytyczny wobec odejścia w stosunkach ekumenicznych od wizji pełnej widzialnej jedności do zasadniczo fałszywej pogodzonej różnorodności” – stwierdził Church Times.

Emerytowany anglikański biskup popierał ordynację kobiet do anglikańskiego kapłaństwa, a diecezja Chester była pierwszą, w której biskupem została kobieta. Jednocześnie był krytyczny wobec podejścia Kościoła Anglii do kobiet biskupów i tego, jak to wpłynęło na relacje z innymi Kościołami chrześcijańskimi. Uważał za „zdumiewające”, że Międzynarodowa Komisja Anglikańsko-Katolicka nie opublikowała niczego na temat ordynacji kobiet.

Forster był zaangażowany w niektóre debaty. Jako biskup anglikański zasiadający w Izbie Lordów sprzeciwił się w 2013 r. ustawodawstwu dotyczącemu uznawania związków osób tej samej płci za małżeństwa w Anglii i Walii, choć parlament z przyjął tę ustawę.

fot. PAP/Tomasz Gzell

Komentarz do nauczania Franciszka

W 2015 roku, w odpowiedzi na encyklikę papieża Franciszka o Bożym stworzeniu Laudato si’, był współautorem krytycznego komentarza z Bernardem Donoughue, członkiem Izby Lordów z ramienia Partii Pracy i świeckim katolikiem.

Forster i Donoughue stwierdzili, że encyklika uderzyła ich jako „mająca dobre intencje, ale nieco naiwna”. Podczas gdy „ekologiczna duchowość” papieża zaleca wiele rzeczy, które są „cenne i godne pochwały”, to ich zdaniem „postrzeganie wzrostu gospodarczego jako w pewnym sensie złego, a paliw kopalnych jako powodujących zanieczyszczenia, posłuży jedynie do zwiększenia tego ubóstwa, które papież stara się ograniczyć”.

>>> Kiedy katolicki ksiądz może mieć żonę? 

Ich komentarz został opublikowany jako przekład przez Global Warming Policy Foundation, brytyjskiego thinktanku zajmującego się polityką klimatyczną i energetyczną. Fundacja zajmuje sceptyczne stanowisko wobec polityki przeciwdziałania zmianom klimatycznym, która według niej „może przynieść więcej szkody niż pożytku”, zarówno dla środowiska, jak i dla ubogich na świecie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze