Zdj poglądowe Fot. Unsplash/Charles Deluvio

Szwecja: rosyjscy hakerzy zaatakowali strony internetowe sklepów i urzędów

Rosyjska grupa hakerów Akira zaatakowała serwerownie fińskiego dostawcy usług informatycznych Tietoevry – poinformowała ta firma w poniedziałek. W Szwecji w wyniku działań przestępców nie funkcjonują systemy IT sieci kin, sklepów oraz niektórych urzędów.

Przedstawicielka Tietoevry Alexandra Kaernlund podkreśliła, że zgodnie z polityką firmy nie zostanie zapłacony okup, jakiego za pomoc w naprawieniu szkody żądają hakerzy. Atak został zgłoszony organom ścigania. Do pierwszych problemów klientów Tietoevry doszło w sobotę. W największej w Szwecji sieci kin Filmstaden awarii uległ system rezerwacji biletów i płatności. W przypadku sklepów z wyposażeniem wnętrz Rusta oraz sprzętem sportowym Stadium usterka uniemożliwiła zakupy przez internet. Natomiast sklepy ogrodnicze Granngarden zostały zamknięte do odwołania.

>>> Rośnie liczba ataków hakerskich polegających na blokowaniu stron przez wysyłanie dużej ilości zapytań

W poniedziałek okazało się, że z oprogramowania Tietoevry korzystają również niektóre urzędy oraz uczelnie. Problemy zgłosiły m.in. władze regionu Uppsala, gminy Vellinge (nie działa strona internetowa) oraz Uniwersytetu w Karlstad (system płac). Według gazety „Aftonbladet” hakerzy przejęli również dane o wypłatach dla 60 tys. pracowników sektora publicznego.

W ubiegłym tygodniu w Finlandii państwowy organ Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego ostrzegł przed atakami grupy Akira z użyciem oprogramowania ransomware. Wirusy hakerów z tej grupy po raz pierwszy wykryto w Finlandii w czerwcu 2023 roku, a ich aktywność wzrosłą pod koniec roku. Według cytowanego przez gazetę „Svenska Dagbladet” eksperta ds. zagrożeń w sieci Mattiasa Wahlena, Akira to grupa powiązanych z Rosją osób, które korzystają ze wsparcia tego państwa lub ich działalność jest tolerowana przez władze, o ile jest skierowana przeciwko Ukrainie lub Zachodowi.

Firma Tietoevry ma główną siedzibę w Helsinkach, działa również na rynku szwedzkim. Pod koniec ubiegłego roku ofiarą cyberataku grupy Blackcat padł system wykorzystywany przez luterański Kościół Szwecji.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze