Szwecja: nie słabnie zainteresowanie wiarą

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W ostatnich tygodniach Szwedzi przekonali się, jak mało wiedzą na temat religii i teraz chcą to nadrobić. Zwraca na to uwagę Charlotta Smeds, kierująca redakcją skandynawską Radia Watykańskiego.

Przypomniała, że w jej ojczyźnie tematy religijne zniknęły na dobre z przestrzeni publicznej. Dlatego też papieska wizyta dla wielu dziennikarzy była doświadczeniem dość żenującym. Nie wiedzieli, jak ją relacjonować, a musieli to robić, bo w społeczeństwie pojawiło się nagle zainteresowanie religią.

„To zainteresowanie wiarą trwa nadal” – powiedziała Ch. Smeds. Zwróciła uwagę, że nadal „jest to jeden z głównych tematów w mediach, o papieskiej wizycie nadal się pisze”. Według niej Szwedzi chcą zrozumieć, co papież tak naprawdę powiedział i na różne sposoby jest to interpretowane.

„Toczące się dyskusje i to zainteresowanie wiarą jest najważniejszym owocem tej podróży. Religia znowu znalazła swoje miejsce w debacie publicznej” – stwierdziła rozmówczyni rozgłośni papieskiej. Podkreśliła, że ukazują się długie wywiady zarówno z katolikami, jak i luteranami.

„Nagle pojawiło się zainteresowanie tą tematyką, które pokazało, że Szwecja nie jest już krajem luterańskim, lecz silnie zeświecczonym, którego mieszkańcy nie interesują się ani luteranizmem, ani katolicyzmem. Ale teraz nagle zaczęło ich to interesować” – dodała na zakończenie szefowa redakcji skandynawskiej RV.

Zobacz także
Wasze komentarze