fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Szybsze otwarcie gospodarki: wcześniej otwarte zostaną kina, teatry, filharmonie i siłownie

Na wspólnej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego poznaliśmy aktualny plan luzowania obostrzeń. Szef rządu ogłosił przyspieszenie otwarcia kin, teatrów i instytucji kultury o osiem dni – od 21 maja.

W opublikowanym w środę na rządowej stronie harmonogramie luzowania obostrzeń na kolejne dni maja przedstawiono przyspieszenie otwarcia instytucji kultury oraz krytych obiektów sportowych. Zgodnie z harmonogramem, od 15 maja zniesiony będzie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie jednak obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze.

>>> Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek: zawsze na pierwszym froncie i zawsze blisko chorych

Premier Mateusz Morawiecki, fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Od 15 maja

  • Jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 – możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych
  • Gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu) – otwarte ogródki restauracyjne (działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik)
  • Kultura – otwarte kina i teatry na świeżym powietrzu: (max 50% obłożenia, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym)
  • Imprezy okolicznościowe na zewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii (limit do 25 osób, w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik; regulacje takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej)
  • Edukacja – szkoły podstawowe i średnie (nauka hybrydowa dla klas IV-VIII szkół podstawowych, nauka hybrydowa dla klas I-IV szkół średnich, ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy)
  • Sport – uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu: (max 25% publiczności)

Ponad 100 ogródków gastronomicznych szykuje się w Łodzi do sobotniego otwarcia, fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Od 29 maja

  • Gastronomia wewnętrzna – otwarte restauracje (max obłożenie 50% lokalu, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – zachowany bezpieczny dystans między stolikami, limit osób na stolik)
  • Imprezy okolicznościowe wewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii (limit do 50 osób, w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii wewnętrznej)
  • Edukacja – szkoły podstawowe i średnie (nauka stacjonarna dla wszystkich uczniów, ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekend)

>>> 4 255 nowych zakażeń koronawirusem, 343 osoby zmarły

fot. PAP/Jerzy Muszyński

Szczepienia dla nastolatków

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że już wkrótce rząd chce udostępnić szczepienia dla nastolatków powyżej 16. roku życia. Szczegóły projektu, jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, mamy poznać do piątku. Już teraz wiadomo jednak, że niepełnoletni będą musieli mieć zgodę rodzica na szczepienie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze