Fot. woblink.com

Ta wojna się nie skończyła [RECENZJA]

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ibrahim Alsabagh – Tuż przed świtem. Syria. Kroniki czasu wojny i nadziei z Aleppo (Bernardinum 2017)

Ojciec Ibrahim, franciszkanin, proboszcz z Aleppo, tegoroczny laureat nagrody im. Jana Karskiego, przez kilka lat wytrwale korespondował ze współbraćmi i rodziną, relacjonując to, co działo się w mieście objętym walkami. Klasztor, w którym mieszka i posługuje, znalazł się na linii frontu między oddziałami rebeliantów i wojskami rządowymi.

Fot. woblink.com

W ciągu tych kilku lat stały się punktem odniesienia i miejscem schronienia dla setek rodzin. Rozdawanie wody, żywności i lekarstw, naprawianie uszkodzonych domów, uiszczanie opłat za studia i za naukę w szkole dla wielu dzieci, pocieszanie wdów i sierot – to tylko kilka przykładów dobra, które dzieje się we franciszkańskim klasztorze. 

Poruszający dziennik o. Ibrahima przeprowadza nas przez najbardziej mroczne chwile syryjskiego konfliktu: od zaciekłych walk, bombardowań i śmierci niewinnych ofiar, po „rozejm” z grudnia 2016 r. 

Drugie pod względem wielkości miasto w Syrii, niegdyś metropolia i miejsce wytwarzania ponad połowy dochodu narodowego, dziś nosi na sobie ślady bezdusznego konfliktu. Wydaje się, że bombardowania ustały, ale ta wojna „się nie skończyła” – przypomina o. Ibrahim. 

Fot. woblink.com

Ta wojna się nie skończyła [RECENZJA]
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze