Tarnów: wkrótce otwarcie krypty biskupów tarnowskich

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Przez cały listopad począwszy od 31 października w Tarnowie będzie można odwiedzić kryptę biskupów tarnowskich w bazylice katedralnej. W krypcie spoczywają: bp Józef Wojtarowicz, bp Franciszek Lisowski, bp Jan Stepa i abp Jerzy Ablewicz. W katedralnej krypcie znajduje się także grób ks. Andrzeja Tarły, prepozyta kolegiaty katedralnej zmarłego w 1642 r.

„Nie wiemy ile osób spoczywa w podziemiach katedry. Są tam krypty, w których przez wieki chowano mieszkańców miasta. W bazylice jest siedem krypt, ale tylko jedną z nich można zwiedzać. To krypta biskupów tarnowskich otwierana każdego roku z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Odwiedzają ją mieszkańcy miasta, ale także uczniowie, dla których może to być pouczająca lekcja historii Tarnowa” – mówi ks. Adam Nita, proboszcz parafii katedralnej.

W katedrze znajdują się także imponujących rozmiarów pomniki nagrobne, rodziny Tarnowskich i Ostrogskich – właścicieli Tarnowa. Proboszcz parafii katedralnej przyznaje, że pojawiają się pytania o to, czy te krypty będą kiedyś udostępnione do zwiedzania. Jak dodaje ks. Nita, na razie nie jest to możliwe.

„Można się zastanowić, czy w przyszłości nie otworzyć ich dla zwiedzających, ale jest to związane z opracowaniem planu renowacji krypt. Prace byłyby zapewne bardzo kosztowne. Nie wiem też, czy jest możliwe połączenie tych dwóch krypt – Tarnowskich i Ostrogskich. Musieliby oni też ocenić, czy takie prace są możliwe ze względu na bezpieczeństwo zabytkowej świątyni” – powiedział ks. Nita.

3 listopada o godz. 18.00 w bazylice katedralnej w Tarnowie zostanie odprawiona Msza św. za wszystkich zmarłych biskupów tarnowskich. Natomiast 4 listopada, również o godz. 18.00, Eucharystia za zmarłych kanoników Kapituły Katedralnej. 5 listopada, kapłani i wierni zgromadzeni na Mszy św. o godz. 18.00, będą się modlić za zmarłych proboszczów bazyliki katedralnej oraz kapłanów pracujących w parafii katedralnej.

Przez cały listopad o godz. 17.30, a w niedzielę o 18.00, w katedrze będzie odmawiany różaniec za zmarłych połączony z wypominkami.

fot. magro_kr, flickr.com

Zobacz także
Wasze komentarze