fot. EPA/ERDEM SAHIN

Turcja: Hagia Sophia może być znowu meczetem

Turecki naczelny sąd administracyjny anulował decyzję (dekret) prezydenta Mustafa Kemal Atatürka z 1934 roku o przekształceniu w muzeum dawnej świątyni chrześcijańskiej Hagia Sophia, w której od XV wieku mieścił się meczet. Po ogłoszeniu decyzji sądu kilkadziesiąt osób zgromadzonych przed Hagią Sophią wołało radośnie: „Allah jest wielki!”.

Według sądu, dekret z 1934 roku był niezgodny z prawem, torując w ten sposób drogę do przekształcenia słynnej świątyni w Stambule z powrotem w meczet. Ostateczna decyzja w sprawie przywrócenia tej historycznej budowli charakteru muzułmańskiego miejsca kultu należy od obecnego szefa państwa Recepa Tayyipa Erdoğana. Ten niedługo po decyzji sądu zdecydował, że przychyli się do decyzji sądu. „Hagia Sophia w Stambule będzie meczetem. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan podjął decyzję w sprawie przywrócenia tej historycznej budowli charakteru muzułmańskiego miejsca kultu” – brzmi komunikat.

Przeczytaj też >>> Reakcja świata na decyzję o przekształceniu muzeum Hagia Sophia w meczet 

Widok na Hagia Sofia, fot. EPA/TOLGA BOZOGLU

Hagia Sophia uchodzi za najwspanialszą budowlę pierwszego tysiąclecia po Chrystusie. Powstała jako chrześcijańska świątynia Mądrości Bożej. Wzniesiono ją z rozkazu cesarza Justyniana w 537 r. na ruinach wcześniejszego kościoła z IV w. Po upadku Konstantynopola 29 maja 1453 r. szybko została przekształcona w meczet, m.in. dobudowano do niej cztery minarety. W 1934 r. decyzją prezydenta Atatürka stała się muzeum. Od lat podejmowane są przez wyznawców islamu próby wymuszenia na władzach, by Hagia Sophia z powrotem była meczetem.

>>> Stambuł: rysa na ścianie Hagia Sophia zaniepokoiła naukowców. Czy słynnej budowli grozi katastrofa?

Wnętrze Hagia Sofia, fot. fot. EPA/SEDAT SUNA

Sąd wysłuchał w zeszłym tygodniu stanowiska stowarzyszenia, które złożyło wniosek o przywrócenie statusu meczetu dla muzeum Hagia Sophia. Protest wyraziły dotąd władze USA, Francji i Grecji; Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, duchowy zwierzchnik około 300 mln prawosławnych na całym świecie, a także Hieronim II, zwierzchnik greckiego Kościoła prawosławnego.

>>> Patriarcha Teofil apeluje o zachowanie obecnego statusu Hagia Sophia

Już 24 lipca odbędą się pierwsze muzułmańskie modlitwy w Hagii Sophii w Stambule – informuje prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Zgodnie z jego dekretem słynna świątynia została przekształcona z muzeum w meczet. Erdogan zapewnił, że 1500-letnia Hagia Sophia pozostanie nadal otwarta zarówno dla muzułmanów, jak i dla chrześcijan oraz wszystkich obcokrajowców. Dodał, że przekształcenie świątyni w meczet było suwerennym prawem Turcji, a każda krytyka tej decyzji będzie potraktowana jako atak na niepodległość tego kraju.

Galeria (8 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze