epa06511052 The Helicopter carrying Indian Prime Minister Narendra Modi sets to land in the West Bank city of Ramallah, 10 February 2018. Narendra Modi is on the first day of the three-nation tour taking place in Palestine, Jordan, and Abu Dhabi in the UAE. EPA/ALAA BADARNEH Dostawca: PAP/EPA.

Turcja straciła w Syrii śmigłowiec bojowy, załoga zginęła

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Turecki śmigłowiec bojowy ATAK rozbił się w sobotę w trakcie działań przeciwko milicjom kurdyjskim w graniczącym z Turcją okręgu Afrin na północnym zachodzie Syrii, a obaj członkowie załogi zginęli – poinformował turecki premier Binali Yildirim.

„Niestety jeden z naszych dwóch śmigłowców ATAK uczestniczących w misji w okręgu Afrin rozbił się. Dwaj bohaterscy żołnierze tureckich sił zbrojnych doznali męczeństwa” – powiedział Yildirim dziennikarzom w prowincji Mugla na południowym zachodzie Turcji. Jak zaznaczył, „nie jest jasne” dlaczego maszyna uległa rozbiciu i dodał, że wszczęto dochodzenie w tej sprawie.

Wcześniej prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że śmigłowiec zestrzelono. „(Sprawcy) drogo za to zapłacą” – powiedział występując na prowincjonalnym mityngu swej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) w Stambule. „Oczywiście to się zdarza, przecież jesteśmy w stanie wojny” – dodał.

T129 ATAK to zaprojektowany wspólnie przez Włochy i Turcję śmigłowiec bojowy, stanowiący rozwinięcie włoskiej maszyny Agusta A129 Mangusta.

Rzecznik kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) Mustafa Bali potwierdził, że ich bojownicy zestrzelili śmigłowiec w okolicach miejscowości Radżu, w północno-zachodniej części Afrinu. Jest to pierwsza potwierdzona oficjalnie utrata tureckiego wojskowego statku powietrznego podczas wojny domowej w Syrii.

Od 20 stycznia Turcja prowadzi w Afrinie zbrojną operację „Gałązka Oliwna”, której celem jest wyparcie stamtąd bojowników YPG. Od początku ofensywy „zneutralizowano” co najmniej 1141 z nich – poinformował w sobotę turecki sztab generalny.

Turcja straciła w Syrii śmigłowiec bojowy, załoga zginęła
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze