ks. Józef Tischner

fot. PAP/Jerzy Ochoński

U źródeł myślenia, czyli intelektualne spotkanie z ks. Józefem Tischnerem

Przypominanie postaci ks. Józefa Tischnera jest czymś więcej, aniżeli tylko publikowaniem jego wcześniej nieznanych tekstów, treści wystąpień czy opowiadaniem historii z jego udziałem. To przybliżanie sposobu myślenia, który w Polsce i w Kościele jest bardzo potrzebny.

Pamiętam, kiedy, mając niecałe dwadzieścia lat, przeczytałem pierwszą książkę ks. Józefa Tischnera. Właściwie była to niewielka książeczka o tytule „Jak żyć?”. Nie podejrzewałem wtedy, że będę to tytułowe pytanie w jakimś sensie zadawał Tischnerowi wiele razy – sięgając po jego kolejne pozycje. Filozof z Łopusznej bardzo wpłynął na moje myślenie i postrzeganie przeze mnie świata. Pomagał także odpowiadać na pytania o sens, o wartości, o dialog, o prawdę. Jego „Filozofia dramatu” znajduje się na honorowym miejscu w mojej domowej biblioteczce.

>>> Dlaczego ks. Józef Tischner nie został prymasem?

Myślenie według Tischnera

Ilekroć jednak pojawiają się nowe publikacje ks. Tischnera, tylekroć mam poczucie, że nie znajdę w nich już nic odkrywczego. Nie znajdę w nich nic, co mnie zaskoczy albo znacząco uzupełni moją wiedzę na temat tego wybitnego polskiego filozofa i duchownego. Ale z każdą nową książką przychodzą jednak pewne wartościowe elementy. I jest też coś jeszcze – uobecnienie na rynku wydawniczym postaci, która może i powinna mieć znaczący wpływ na nasze myślenie. Przypominanie postaci ks. Józefa Tischnera jest czymś więcej, aniżeli tylko publikowaniem jego wcześniej nieznanych tekstów, treści wystąpień czy opowiadaniem historii z jego udziałem. To przybliżanie sposobu myślenia, który w Polsce i w Kościele jest bardzo potrzebny. Dzięki tej publikacji możemy nie tylko spotkać się z filozofią ks. Tischnera, ale także w jakimś sensie z nim samym. To duża wartość – tym bardziej, że jest to wejście w świat nadziei.

Filozof z Łopusznej wykazywał, że do prawdy zawsze dochodzi się wspólnie, w dialogu.

„Do prawdy dochodzi się wspólnie. W dialogu – tylko w dialogu. Więc byśmy się nie pomylili, musimy słuchać tych, którzy mają inne zdanie” – pisał.

To dialog był dla niego tym, co najbardziej sprzyja myśleniu i nakierowuje nas na prawdę. Tischner zawsze podkreślał, że interesuje go jedynie władza płynąca z myślenia, czyli taka, która obnaża iluzje i pozwala zobaczyć rzeczywistość taką, jaką ona naprawdę jest. U źródeł myślenia” to książka, dzięki której możemy właśnie uporządkować swoje myślenie, relacje do Boga, innych ludzi i świata. Ostatecznie poruszane w publikacji zagadnienia nakierowują nas na stawianie sobie kluczowych w naszym życiu pytań, w tym tego podstawowego, o którym wspominałem na początku tekstu: jak żyć?

***

Ksiądz Józef Tischner był filozofem, teologiem, publicystą, pisarzem, autorem prac poświęconych zagadnieniom istnienia człowieka i teorii wartości. Urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Od 1980 r. był profesorem filozofii i wykładowcą kilku uczelni w Krakowie, a także stałym współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”. W 1981 r. został kapelanem „Solidarności”. W pierwszą niedzielę miesiąca w sierpniu każdego roku odprawiał dla górali słynne msze święte niedaleko Turbacza. Nabożeństwa te gromadziły tysiące ludzi. Zmarł 28 czerwca 2000 r.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze