Fot. Youtube

Ukraina: 30. rocznica święceń kapłańskich ks. Kowalowa – zasłużonego kapłana z Wołynia

W poniedziałek 16 maja dziękczynną mszą św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrogu nad Horyniem w Ukrainie uczci 30. rocznicę swych święceń kapłańskich ks. Witold Józef Kowalów – długoletni proboszcz tej parafii. W niespełna dwa tygodnie później skończy on 55 lat.

Ks. Witold Józef Kowalów (lub – jak sam pisze po ukraińsku – Vitold-Yosif Kovaliv) urodził się 29 maja 1967 w Zakopanem. Po szkole podstawowej w Białym Dunajcu Górnym i nauce w I Liceum Ogólnokształcącym im. Oswalda Balzera w Zakopanem w 1986 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. 16 maja 1992 otrzymał święcenia kapłańskie i uzyskał stopień magistra historii Kościoła na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

>>> Jakie Kościoły działają w Ukrainie i jaką pełnią rolę?

Duszpasterskie zaangażowanie

Wkrótce potem wyjechał do Ukrainy, gdzie najpierw był wikariuszem parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Równem na Wołyniu, a następnie przez wiele lat posługiwał jako proboszcz w kilku parafiach: w Ostrogu na Wołyniu, w Zdołbunowie, Klewaniu i Kuniowie w diecezji kamienieckopodolskiej. Jest członkiem różnych gremiów kościelnych archidiecezji lwowskiej: Rady Głównej Synodu i Rady Kapłańskiej a od grudnia 1996 – Rady Kapłańskiej diecezji łuckiej.

W 1994 założył i został redaktorem naczelnym czasopisma religijno-społecznego diecezji łuckiej „Wołanie z Wołynia”, jak również serii książkowej „Biblioteka Wołania z Wołynia”. Jest autorem wielu książek z zakresu porusza historii i teraźniejszości Kościoła katolickiego w Ukrainie.

W łonie episkopatu rzymskokatolickiego w tym kraju od 1999 działa w Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu. W 2001 wraz z Janem Kierznowskim z Krakowa podjął starania o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Władysława Bukowińskiego (1904-74) – „apostoła Kazachstanu” (ostatecznie wyniesionego na ołtarze 11 września 2016). W latach 2002-10 wykładał na Uniwersytecie Narodowym „Akademia Ostrogska” i w latach 2016-18 w Wyższym Seminarium Duchownym pw. Najświętszego Serca Jezusa diecezji kijowsko-żytomierskiej w Worzelu.

Fot. Youtube

Za swe zasługi dla Kościoła i dla Polaków w Ukrainie ks. Kowalów otrzymał różne nagrody i wyróżnienia, m.in. medal „Pro Memoria” Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie, był laureatem IX Polonijnej Nagrody im. Ireny i Franciszka Skowyrów „za całokształt twórczości na temat Kościoła katolickiego i Polaków na Wołyniu”. Został też odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, jak również nagrodą „Semper Fidelis” – honorowym wyróżnieniem Instytutu Pamieci Narodowej. W 2012 otrzymał nagrodę „Małego Feniksa” Stowarzyszenia Wydawców Katolickich w uznaniu jego pracy i wydania 77 pozycji wydawniczych. Jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Badań Kościelnych w Łucku. Od 2010 jest kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Łuckiej.

Obecnie kapłan ten zmaga się z chorobą i jest rezydentem przy swej dawnej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrogu, której przez wiele lat był proboszczem. Ks. Witold ma swój profil na Twitterze i kanał na Youtube.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze