Ukraina: Akcja „Papież dla Ukrainy”

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego Edward Kawa formuje Sekretariat Techniczny Akcji „Papież dla Ukrainy”.

Sekretariatu Stanu, że od 1 września br.  Komitet  Techniczny zostanie zastąpiony Sekretariatem Technicznym, by zarządzać funduszami pochodzącymi z ubiegłorocznej zbiórki charytatywnej, ogłoszonej przez Ojca Świętego Franciszka w celu pomocy ofiarom wojny na wschodzie Ukrainy. W tej chwili do dyspozycji jest ok. 10 mln euro.

Biuro Sekretariatu Technicznego Akcji „Papież dla Ukrainy” znajdować się będzie w Kijowie. „Po pierwsze dlatego, że to jest stolica, a po drugie dlatego, że praktycznie wszystkie fundacje aktywne na wschodzie Ukrainy mają swoje siedziby w Kijowie, co uprości komunikację z nimi” – wyjaśnił bp Kawa. Fakt, że na czele Sekretariatu stanął biskup z zachodniej części kraju jest, według hierarchy, dowodem na to, że „Stolica Apostolska pragnie pojednać zachód i wschód Ukrainy, żeby pokazać jedność Kościoła”.

Konsultantem Sekretariatu Watykan mianował bp. Kennetha Nowakowskiego z greckokatolickiej eparchii New Westminster w Kanadzie. Zdaniem bp. Kawy chodzi tu o ukazanie jedności Kościoła katolickiego pomimo różnicy obrządków. Bp Nowakowski posiada też pewne doświadczenie, gdyż w latach 1994-2001 był przewodniczącym Caritas Ukraina Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Do pracy w Sekretariacie zostaną powołani rzymscy katolicy i grekokatolicy.

Na pytanie, od czego przede wszystkim zacznie swoją pracę Sekretariat Techniczny bp Kawa powiedział, że pomoc, która została udzielona z inicjatywy papieża Franciszka, ma trafić do ludzi najbardziej potrzebujących, by dać im to, czego potrzebują, przede wszystkim leki, chleb, opał na zimę, pomoc dla osób chorych i starszych, które są najczęściej bezbronne.

Ukraina: Akcja „Papież dla Ukrainy”
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze