Fot. CNS photo/Paul Haring

USA: biskupi Missouri chcą, by prokuratura oceniła ich działania ws. nadużyć

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Katoliccy biskupi stanu Missouri chcą, by stanowy prokurator generalny dokonał przeglądu ich sposobu postępowania w sprawie nadużyć seksualnych.

W liście do prokuratora generalnego Josha Hawleya metropolita Saint Louis abp Robert Carlson zaznaczył, że za jego rządów archidiecezja zawsze umieszczała ochronę dzieci i młodzieży wśród swych najwyższych priorytetów. W tym celu współpracowała w prowadzonych śledztwach i nadal będzie to robić.

W pisemnej odpowiedzi Harley podziękował arcybiskupowi za „zaoferowanie współpracy w niezależnym dochodzeniu” i poinformował, że zostanie ono przeprowadzone przez jego urząd. Docenił też zaangażowanie hierarchy w „publiczną jawność i rozliczanie odpowiedzialności”.

Podobne zaproszenie wystosował do prokuratora generalnego ordynariusz diecezji Jefferson City, bp William Shawn McKnight. Podkreślił, że podejmuje ten konkretny krok w uzdrawianiu ran nadużyć seksualnych, trzymając się najwyższych standardów odpowiedzialności, aby pomóc odbudować zaufanie i jedność między wiernymi. Wkrótce po objęciu diecezji w lutym br. bp McKnight zatrudnił firmę byłych pracowników FBI i organów ścigania, aby dokonała przeglądu akt wszystkich żyjących księży, diakonów i kleryków diecezji.

Ze swej strony Hawley zapowiedział, że zbierze zespół doświadczonych prawników i zawodowych prokuratorów, by zapewnić energiczne, wnikliwe i wszechstronne śledztwo, obejmujące przegląd dokumentów oraz przesłuchania „potencjalnych ofiar i świadków domniemanych nadużyć”. Dodał, że współpraca diecezji „będzie istotna dla umożliwienia pełnego, rzetelnego i wyczerpującego dochodzenia”.

Abp Carlson zapewnił, że dzisiaj żaden duchowny, przeciwko któremu wniesiono uzasadnione pozwy ws. molestowania małoletnich nie pełni posługi kapłańskiej w archidiecezji Saint Louis.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze