fot. EPA/GIUSEPPE LAMI

USA: Watykan jest ważnym głosem wzywającym do zakończenia wojny Rosji z Ukrainą

Rząd Stanów Zjednoczonych uważa, że Watykan jest ważnym głosem wzywającym do zakończenia wojny Rosji z Ukrainą i „uważnie śledzi” wielokrotne potępienie konfliktu przez papieża Franciszka, twierdzi urzędnik Departamentu Stanu w Waszyngtonie.

Odnosząc się do apelu Ojca Świętego z 6 marca Daniel Nadel, dyrektor Biura Wolności Religijnej w Świecie podkreślił że było one „niezwykle godne uwagi”. Papież – w swoim najobszerniejszym jak dotąd komentarzu na temat rosyjskiej inwazji – powtórzył, że Watykan jest gotów służyć wszelkimi możliwymi sposobami w celu pośredniczenia w zawarciu porozumienia pokojowego.

>>> Dlaczego papież Franciszek nie idzie na wojnę? [KOMENTARZ]

Niektórzy eksperci wyrażają jednak wątpliwości, czy Kościół rzymskokatolicki może być postrzegany przez Rosję jako neutralny negocjator, biorąc pod uwagę jego złożone relacje z rosyjskim Kościołem prawosławnym, który cieszy się silnym poparciem rosyjskiego rządu. Mimo to Nadel twierdzi, że wierzy, iż głos Stolicy Apostolskiej ma kluczowe znaczenie.

fot. EPA/ROMAN PILIPEY

„Jestem przekonany, że Watykan jest głęboko zaangażowany w wojnę na Ukrainie i spodziewam się, że nadal będzie stanowczo zabierał głos w tej sprawie” – powiedział 7 marca portalowi National Catholic Reporter. Jego zdaniem „naprawdę istnieje wspólna perspektywa” Stolicy Apostolskiej i administracji Bidena. Dodał, że zarówno Watykan, jak i Stany Zjednoczone często mówią o znaczeniu ludzkiej godności. W niektórych sytuacjach, Stany Zjednoczone są „idealnym głosem”, by zająć się kwestiami pogwałcenia wolności religijnej. Czasami inne rządy mogą być bardziej skuteczne lub lepiej usytuowane. „W wielu przypadkach chodzi o to, jak skoordynować to, co wspólnie chcemy zrobić, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty?”- powiedział Nadel. „Jedną z największych zalet Watykanu jest to, że jest wszędzie i rozmawia ze wszystkimi” – stwierdził.

>>> W Pałacu Arcybiskupów Krakowskich zamieszkali uchodźcy z Ukrainy

Nadel spotkał się w minionych dniach ze swoimi odpowiednikami w Watykanie. Była to jego pierwsza wizyta jako szefa Biura Wolności Religijnej w Świecie, federalnej komisji rządowej utworzonej w 1998 r. w celu promowania wolności religijnej jako głównego celu polityki zagranicznej USA. Stwierdził, że opuszcza Rzym z „nowym zapałem”, by zająć się kwestią prześladowań i dyskryminacji religijnej, nad którą zarówno Stolica Apostolska, jak i Biały Dom zobowiązały się wspólnie pracować po wizycie prezydenta USA Joe Bidena w Watykanie w październiku 2021 r.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze