fot. Jerry Lampen, PAP/EPA

Uwaga: nadchodzi naprawdę niebezpieczny upał!

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Jak przewiduje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, do czwartku w niektórych regionach Polski będzie bardzo upalnie. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego, drugiego, a nawet trzeciego stopnia. Tych prognoz nie można bagatelizować, szczególnie dzieci i osoby starsze. Pamiętajmy – w tych dniach – także o zwierzakach!

Przy tak silnym promieniowaniu słonecznym bardzo szybko może dojść do odwodnienia organizmu, omdleń. Powinni uważać szczególnie ci, którzy zmagają się z problemami układu krążenia. Wszyscy powinni unikać przebywania w miejscach odkrytych na promieniowanie słoneczne, szczególnie między godzinami 10:00 a 16:00. Należy pić dużo wody mineralnej (minimum szklankę na godzinę) oraz nosić nakrycia głowy.

Rekord tego lata
Jęzor gorącego powietrza znad Afryki sięga aż po południową Skandynawię – tak przyczyny nawrotu upałów tłumaczy prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski.  To gorące powietrze wciągane jest między wyż i niż. To powietrze będzie się w ten oto sposób wdzierać do Europy Środkowej, a nawet północnej. Przed upałami ostrzega również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wydano alarmy pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia dla dziesięciu województw. Ostrzeżenia trzeciego stopnia przed upałami zostały ogłoszone po raz pierwszy w tym sezonie letnim! Jutro i w czwartek temperatury mogą po raz pierwszy tego lata osiągnąć wartość 37 stopni Celsjusza. Do rekordu Polski jeszcze (na szczęście) daleko. Ten został osiągnięty w Prószkowie (na południu kraju) w lipcu 1921 roku. Fala upałów zalewa też Europę.

Zdjęcie: Tirana, Albania, fot. Malton Dibra, PAP/EPA


Ostrzeżenia trzeciego stopnia
W województwie lubuskim w ciągu dnia temperatura według IMGW wzrośnie do 32-35 stopni Celsjusza, a w nocy nie spadnie poniżej 18-21 st. C. Alert będzie obowiązywać do czwartku do godziny 22. Ostrzeżenia drugiego stopnia są przewidziane w: zachodniopomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim. Względnie najmniej groźna sytuacja będzie w województwie podlaskim i lubelskim. W najbliższych dniach upały mogą występować również na terenie innych województw. W środę ostrzeżeniami przed upałem drugiego stopnia mogą być objęte wszystkie województwa poza podlaskim i lubelskim.

W czwartek alerty mogą zostać wydane dla całego kraju. Na Podlasiu możliwe jest ostrzeżenie pierwszego stopnia, na Ziemi Lubuskiej trzeciego, a w pozostałych regionach drugiego stopnia. W czwartek w województwach: kujawsko-pomorskim i pomorskim mogą dodatkowo zostać wydane ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem.

Co oznaczają alerty?
TRZECI STOPIEŃ oznacza, że przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie wszelkich działalności. Zalecana jest najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Należy też przestrzegać wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia.

Zdjęcie: modlitwa o deszcz w Korei Południowej, fot.PAP/EPA

Ostrzeżenie DRUGIEGO STOPNIA mówi o tym, że „przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Reszta zaleceń sprowadza się praktycznie do tych z trzeciego stopnia. Występowanie groźny zjawisk atmosferycznych może mieć jedynie nie aż tak intensywny charakter.

Ostrzeżenie PIERWSZEGO STOPNIA mówi o tym, że „przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w tych warunkach może być utrudnione (w najlepszym przypadku), ale może być też po prostu niebezpieczne.

Zobacz także
Wasze komentarze