Prezes Marta Titaniec, fot. PAP/Mateusz Marek

W 2023 r. Fundacja Św. Józefa przeznaczyła blisko 2,7 mln zł na rzecz osób skrzywdzonych

W 2023 r. Fundacja Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski na pomoc bezpośrednią i pośrednią skrzywdzonym seksualnie wydała blisko 2 mln 700 tys. zł – powiedziała w poniedziałek prezes fundacji Marta Titaniec. Dodała, że fundacja udzieliła także 93 granty, z czego większość dotyczyła dokształcania osób pomagającym skrzywdzonym.

Po raz ósmy Kościół katolicki w Polsce w pierwszy piątek Wielkiego Postu, 16 lutego, przeżywać będzie Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. W parafiach zostaną odprawiane nabożeństwa drogi krzyżowej i msze św. w intencji osób skrzywdzonych oraz o nawrócenie dla sprawców.

Prezes Fundacji Świętego Józefa KEP, Marta Titaniec poinformowała, że „w 2023 r. fundacja na pomoc bezpośrednią i pośrednią wydała w sumie blisko 2 mln 700 tys. złotych”. „Wspierając bezpośrednio skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym, sfinansowała pomoc psychoterapeutyczną, medyczną, prawną, edukacyjną i duchową dla prawie 100 osób. W tym gronie są osoby wspierane od kilku lat” – powiedziała.

fot. https://fsj.org.pl/

Prezes Titaniec poinformowała, że „fundacja w minionym roku udzieliła 93 granty„. „Większość dotyczyła dokształcanie osób w diecezjach i zakonach, które pomagają skrzywdzonym (450 osób). 45 osób skorzystało ze studiów specjalistycznych z psychotraumatologii, suicydologii oraz w Centrum Ochrony Dziecka i na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie” – powiedział prezes fundacji.

„W ramach grantów finansowaliśmy także instytucje, które służą pomocy i prewencji, takie jak Centrum Ochrony Dziecka, inicjatywę Zranieni w Kościele oraz sześć punktów konsultacyjnych, gdzie osoby świeckie pracują z osobami skrzywdzonymi jeszcze przed etapem zgłoszenia swojej krzywdy Kościołowi” – powiedział Titaniec. Powiedziała, że sfinansowano także szkolenia i spotkania zorganizowane przez diecezje i zakony m.in. dla katechetów, doradców życia rodzinnego i kleryków poświęcone rozpoznawaniu krzywdy.

Prezes Fundacji Świętego Józefa KEP Marta Titaniec, fot. PAP/Mateusz Marek

Prezes Titaniec przypomniała, że „fundacja udziela także bezpłatnych konsultacji prawno-kanonicznych dla osób skrzywdzonych, gdzie pracuje ośmiu prawników„. „W ubiegłym roku napisali dwadzieścia ekspertyz prawnych i 60 razy kontaktowali się telefonicznie ze skrzywdzonymi” – powiedziała Titaniec. Poinformowała, że telefon „Siostry dla sióstr” działający w każdą środę w godzinach 19.00-21.00 pod numerem 789 009 615 – od lutego zmienił swoją nazwę oraz formułę na „Siostry dla skrzywdzonych” i przyjmuje zgłoszenie nie tylko osób konsekrowanych, ale wszystkich.

Fundacja od kilku lat wspiera Centrum Godności Dziecka przy Uniwersytecie Katolickim we Lwowie. „W 2023 r. rozszerzyliśmy nasze działania na Kościół katolicki na Ukrainie. Poza tym w Republice Czeskiej sfinansowaliśmy poradnik dla spowiedników, który ukazał się w języku czeskim. Podobny wcześniej ukazał się w języku ukraińskim” – poinformowała Titaniec.

Zarząd fundacji spotkał się z pracującymi w systemie ochrony dzieci w 37 diecezjach na 45 istniejących w Polsce. Przypomniała, że strona www.skrzywdzeni.pl z charakteru interwencyjnego przyjęła formę strony o charakterze informacyjnym.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze