Fot. cathopic/maricarmen vargas vidales

W kraju i za granicą pracuje 10,5 tys., zakonników, 15,6 tys. zakonnic i 1249 mniszek z Polski

W kraju i za granicą pracuje 10,5 tys., zakonników, 15,6 tys. zakonnic i 1249 mniszek z Polski. Zakonnicy i zakonnice prowadzą 721 parafii, 195 sanktuariów, 7 szpitali i wiele innych dzieł charytatywnych – m.in. hospicja, schroniska dla bezdomnych, domy dziecka i domy pomocy społecznej.

Przypadające 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego to zgodnie z decyzją Jana Pawła II od 1997 r. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W tym roku będzie obchodzony pod hasłem „Przyjąć Boga w tych, którzy są w potrzebie”. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek w Warszawie, przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego bp Jacek Kiciński zaznaczył, że dzień ten ma być „dniem głębokiej refleksji nad życiem zakonnym w Kościele”. Powiedział, że tego dnia osoby konsekrowane „wyrażają wdzięczność Bogu za dar swojego powołania, a z drugiej strony jest to okazja, by głębiej poznać, czym jest życie konsekrowane”. Przypomniał, że osoby konsekrowane prowadzą wiele działań ukierunkowanych na pomoc najbardziej potrzebującym. „Nie byłoby tych dzieł, gdyby osoby konsekrowane nie spotkały i nie doświadczyły obecności Boga (…). Istotą życia zakonnego jest poszukiwanie oblicza Boga w drugim człowieku” – podkreślił.

>>> Czym osoby konsekrowane mogą zaskoczyć świat?

Na służbie Bogu i ludziom

Ojciec Tomasz Pelc ze Zgromadzenia Kleryków Regularnych z Somaski powiedział, że od ponad pięciu wieków jego zgromadzenie służy ubogim i potrzebującym w 25 krajach na świecie. Zaznaczył, że w Polsce zakon działa od 1995 r.

„Od 10 lat prowadzimy całodobową placówkę opiekuńczo-wychowawczą w myśl ustawy o wspieraniu rodzin i pieczy zastępczej” – dodał.

Do placówki opiekuńczo-wychowawczej „Insieme-Razem” w Toruniu, której jest dyrektorem, trafiają dzieci poniżej 10 lat.

„Traumy i to, czego te dzieci doświadczyły w środowisku, w którym się wychowały, jest dla nas, dorosłych, często nie do wyobrażenia” – powiedział.

Siostra Teresa Wyrębek, albertynka ze Zgromadzenia Sióstr Trzeciego Zakonu Regularnego św. Franciszka z Asyżu Posługujących Ubogim poinformowała, że siostry pełnią posługę w przytuliskach dla osób w kryzysie bezdomności, w domach pomocy społecznej, domach opieki dla osób starszych i osób z niepełnosprawnością intelektualną, w domach samotnej matki i ośrodkach interwencji kryzysowej. Dodała, że pracuje jako kierowniczka w Centrum Interwencji Kryzysowej „Dom Otwartych Serc” Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej i Świetlicy Opiekuńczo-Wychowawczej im. bł. Carla Acutisa w Otwocku. Osoby zgłaszające się do ośrodka mogą liczyć na wsparcie m.in. w postaci konsultacji psychologicznej.

„Prowadzimy też hostel dla osób doświadczających przemocy ze strony najbliższych oraz zagrożonych kryzysem bezdomności” – mówiła.

Sekretarz Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Konsekrowanego ojciec Kazimierz Malinowski powiedział, że po wybuchu wojny w Ukrainie Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, w którym pracuje, włączyło się w pomoc przybywającym do Polski uchodźcom. W sumie przez Centrum przewinęło się 167 osób z Ukrainy.

Ponad 20 tys. polskich zakonnic i zakonników

Według danych z 31 grudnia 2022 r. w Polsce zakony męskie liczą 10538 osób, z czego 7721 przebywa i pracuje w kraju, a 2817 za granicą. Najliczniejsze zakony męskie to franciszkanie (1123), salezjanie (836), franciszkanie konwentualni (608), pallotyni (554) i jezuici (521). Zakonnicy prowadzą 721 parafii, 102 rektoraty i wikariaty samodzielne, 441 kaplic i 195 sanktuariów.

fot. cathopic/Ana Saldívar

Zakony męskie prowadzą również 233 dzieła charytatywne: 7 szpitali, 21 hospicjów, 120 przychodni i ośrodków zdrowia, 6 aptek zakonnych, 7 ośrodków ziołolecznictwa, 18 domów opieki i pomocy społecznej oraz zakładów specjalnych, 6 młodzieżowych ośrodków wychowawczych, 9 domów dziecka, 14 ośrodków terapii uzależnionych, 10 schronisk i noclegowni dla bezdomnych oraz 15 mieszkań chronionych dla mężczyzn. Przy ośrodkach zakonów męskich działa 659 dzieł charytatywnych.

Jeśli chodzi o zakony żeńskie w skład Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych wchodzi 109 zgromadzeń czynnych, w których jest 15 070 profesek wieczystych, 412 profesek czasowych, 81 nowicjuszek i 69 postulantek. Poza granicami pracują 1703 siostry z Polski, w tym 472 na misjach, 267 na Wschodzie i 964 w innych krajach.

fot. Cathopic/Vytautas Markūnas SDB

Z kolei Konferencja Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce zrzesza 13 rodzin zakonnych. Są to: benedyktynki (9 domów), benedyktynki sakramentki (3 domy), bernardynki (9), mniszki zakonu kaznodziejskiego (3 domy), kamedułki (2 domy), karmelitanki bose (28 domów), klaryski kapucynki (6 domów), klaryski (7 domów), klaryski od wieczystej adoracji (8 domów), norbertanki (2 domy), redemptorystki (1 dom), wizytki (4 domy) i anuncjantki (1 dom).

Ogółem we wszystkich klasztorach kontemplacyjnych w Polsce żyje 1249 mniszek, do wstąpienia przygotowuje się 30 aspirantek.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze