fot. PAP/EPA/LUCA ZENNARO

W Portugalii coraz więcej ludzi zmaga się z ubóstwem. Pomaga im Kościół

Kościół katolicki w Portugalii i jego instytucje są jednymi z kluczowych w walce z nasilającym się zjawiskiem ubóstwa w tym kraju. Z szacunków Uniwersytetu Lizbońskiego wynika, że fenomen ten dotyka już 2 mln osób w tym liczącym niewiele ponad 10 mln obywateli kraju. Jak poinformował biskup José Traquina z diecezji Santarem, w 2023 r. w Portugalii nasiliło się wyraźnie zjawisko ubóstwa wraz z kryzysem gospodarczym, przejawiającym się m.in. wzrostem inflacji. 

– Kościół chce być nadal częścią rozwiązania walki z biedą w Portugalii – powiedział duchowny, odpowiedzialny w Konferencji Episkopatu Portugalii za działania Kościoła w sferze socjalnej. 

W środę zjawisko pogłębiającej się biedy potwierdziła dyrekcja rządowej agendy ds. zwalczania bezdomności, precyzując, że w całej Portugalii żyje około 11 tys. osób bezdomnych. Według statystyk socjalistycznego rządu António Costy regionami o największej liczbie osób bez dachu nad głową jest aglomeracja Lizbony oraz Alentejo i Algarve, w południowej części kraju.

Panorama Lizbony, fot. Alano Oliveira / unsplash

Pod koniec 2016 r. ówczesny burmistrz Lizbony Fernando Medina zapowiedział, że we współpracy z rządem Costy oraz organizacjami charytatywnymi i religijnymi uda mu się wyeliminować fenomen bezdomności w stołecznej aglomeracji. Działania te miały polegać m.in. na umieszczaniu osób żyjących na ulicy w ośrodkach dla ubogich oraz pomaganiu im w znalezieniu pracy.

Tymczasem w 2023 r. rząd Portugalii, w którym od 2021 r. Fernando Medina jest ministrem finansów, ogłosił, że wraz kryzysem gospodarczym w 2023 r. przybyło bezdomnych.  

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze