W Poznaniu podczas Verba Sacra będzie prezentowana Księga Mądrości Syracha
Aktorka teatralna i filmowa Agnieszka Mandat zaprezentuje w poznańskiej katedrze w niedzielę 9 października fragmenty Księgi Mądrość Syracha. Będzie to kolejna prezentacja w ramach cyklu Verba Sacra – Biblia Trzeciego Tysiąclecia. Stary i Nowy Testament czytany jest od początku, księga po księdze, z udziałem polskich aktorów i w nowej oprawie muzycznej.
„Pytanie o obecność mądrości w naszym życiu jest głównym przesłaniem październikowej premiery Verba Sacra. Nasz czas współczesny nie bardzo sprzyja mądrym radom i ich propagowaniu. Raczej interesuje się ich karykaturą. Życie jednak udowadnia w końcu, czasem mniej lub bardziej boleśnie, że poznawanie świata i ludzi nie może obyć się bez mądrości” – mówi Przemysław Basiński, pomysłodawca ogólnopolskiego cyklu Verba Sacra.
W komentarzu biblijnym s. dr hab. Judyta Pudełko PDDM z Akademii Katolickiej w Warszawie zauważa, że Księga Syracha stanowi zbiór mądrościowych sentencji, zróżnicowanych po względem tematu i gatunku literackiego. „Zróżnicowanie to wynika stąd, że prawdopodobnie księga powstała w całości pod koniec życia mędrca, jako owoc wieloletnich przemyśleń i doświadczeń” – podkreśla.
>>> Tora po kaszubsku: na zôczątkù Bóg stwòrził niebò i zemiã [NASZA ROZMOWA]
Głównym tematem Księgi jest mądrość. „Mądrość pochodzi od Boga, stanowi Boży sposób komunikacji z człowiekiem oraz sposób poznawania Boga przez człowieka” – zaznacza s. Pudełko. Członkini Stowarzyszenia Biblistów Polskich podkreśla, że Syrach „kierował swoje pouczenie przede wszystkim do Żydów, zarówno tych w Palestynie, jak i w diasporze, aby tym bardziej utwierdzić ich w wierności Prawu”.
„Chociaż jego mądrość wskazuje na znajomość ówczesnej wiedzy ludzkiej, to jednak przejawia cechy daru Bożego, natchnienia, którego nie posiadała żadna mądrość grecka. Syrach i dziś uczy nas o tajemnicy i pięknie Boga. Uczy nas również, jak mądrze żyć” – stwierdza s. Pudełko.
Podczas niedzielnego wydarzenia oprawę muzyczną zapewnią Jakub Domański i Jacek Pupka. Uczestnicy prezentacji wysłuchają utworów Vivianiego, Masseneta, Bacha i Fantiniego. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Prezentacja odbędzie się 9 października o g. 16.30. Wydarzenie będzie też transmitowane na Facebooku przedsięwzięcia.
Ogólnopolski cykl „Verba Sacra” zapoczątkował 23 stycznia 2000 roku Gustaw Holoubek. Wybitny polski aktor zmarły w 2008 r. recytował wówczas fragmenty Księgi Koheleta oraz Pieśni nad Pieśniami w przekładzie tzw. Biblii Poznańskiej. Od tego czasu teksty Biblii Tysiąclecia, Biblii Poznańskiej, Biblii ks. Jakuba Wujka, Ojców Kościoła oraz literaturę religijną prezentowało ponad 100 aktorów, m.in. Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Krzysztof Kolberger, Maja Komorowska, Halina Łabonarska, Danuta Stenka, Zbigniew Zapasiewicz. Byli też wykonawcy spoza środowiska aktorskiego: Wspólnoty Jerozolimskie, klerycy Seminarium Duchownego, szafarze, artyści i rodziny poznańskie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |