abp Stanisław Gądecki

abp Stanisław Gądecki, fot. episkopat.pl

W sobotę nadzwyczajne orędzie przewodniczącego Episkopatu przed Wielkim Tygodniem

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
W sobotę przed Niedzielą Palmową przewodniczący Episkopatu, abp Stanisław Gądecki, wygłosi nadzwyczajne orędzie wprowadzające polskich katolików w Wielki Tydzień. Orędzie zostanie wyemitowane 4 kwietnia o godz. 20.00 w TVP1 oraz w innych środkach społecznego przekazu.

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Osoby wierzące nie pamiętają świąt wielkanocnych bez procesji wielkanocnej, bez wypełnionego kościoła, bez poświęcenia pokarmów. To bardzo trudny czas dla nas wszystkich, zarówno dla wiernych świeckich, jak i dla duszpasterzy. Tym bardziej zachęcam do wysłuchania orędzia przewodniczącego Episkopatu, aby znaleźć tam duchową pomoc i nadzieję. (rzecznik Episkopatu, ks. Paweł Rytel-Andrianik)

Ks. Rytel-Andrianik dodał, że orędzie ma być pomocą na najbliższy czas i wskazówką, jak dobrze przeżyć Wielki Tydzień w obecnych warunkach. Od początku pandemii przewodniczący Episkopatu zabiera głos, odnosząc się do aktualnej sytuacji. W komunikacie z 28 lutego, jeszcze przed pojawieniem się koronawirusa na terenie Polski, zachęcił duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności oraz do wzmożonej modlitwy. Podobnie w komunikacie z 10 marca, a następnie z 13 marca, w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce i ograniczeniem liczby uczestników zgromadzeń. Poprosił wtedy kapłanów i osoby życia konsekrowanego, aby każdego dnia o godzinie 20.30 odmawiali w kościele różaniec w intencji osób chorych, tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych. Do wiernych zwrócił się zaś z prośbą, aby w tym samym czasie odmawiali różaniec w swoich rodzinach.

fot. PAP/Darek Delmanowicz

W orędziu telewizyjnym z 14 marca przewodniczący Episkopatu zachęcił do korzystania z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy św. i do łączenia się ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji. Poprosił też o przyjęcie ze zrozumieniem ograniczeń nakładanych przez służby sanitarne. Odnosząc się do zarządzenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z 12 marca oraz dekretów biskupów diecezjalnych, podkreślił w orędziu: „Zdaję sobie sprawę z tego, że zarządzenia te mogą być dla niektórych trudne do zaakceptowania. Mimo to – ze względu na zdrowie własne i bliźnich – bardzo proszę o przyjęcie ich w duchu miłości bliźniego”. „Kościoły nie są zamknięte, są otwarte dla modlitwy prywatnej, niemniej jednak jesteśmy zobowiązani do respektowania porządku naturalnego, jaki jest wymuszony przez stan epidemii” – powiedział przewodniczący Episkopatu Polski.

>>> Słowo Przewodniczącego KEP – abp. Stanisława Gądeckiego – do wiernych, na czas pandemii koronawirusa

W związku z ograniczeniami liczby wiernych mogących uczestniczyć w zgromadzeniach religijnych do pięciu osób, przewodniczący Episkopatu w komunikacie z 24 marca prosił o uwzględnienie tego faktu w kontekście nadchodzących celebracji, w tym liturgii Wielkiego Tygodnia, „ze względu na zdrowie i życie Polaków”.

krzyż

fot. Cathopic

>>> Abp Gądecki i słowo nadziei dla wszystkich przygnębionych [WIDEO]

W przesłaniu wideo na piątą niedzielę Wielkiego Postu abp Stanisław Gądecki kolejny raz poprosił o wyrozumiałość wobec obostrzeń, które wiążą się ze stanem epidemii koronawirusa oraz apelował o solidarność i wzajemną pomoc. Przewodniczący Episkopatu, będąc 30 marca w centrali Caritas Archidiecezji Poznańskiej, zaznaczył: „Działalność charytatywna Kościoła różni się tym od zwykłej filantropii, że nie bazuje wyłącznie na ludzkich siłach, ale swoje źródło upatruje w Bogu”.

Przeczytaj też >>> „Z takim wsparciem nie można przegrać” – lekarze dziękują poznańskim biskupom

Zobacz także
Wasze komentarze