fot. Anonymous – AMU, commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46053326

W sobotę obchody Dnia Patrona Przymierza Rodzin bł. Edmunda Bojanowskiego

Z okazji jubileuszu 40-lecia Stowarzyszenia Przymierze Rodzin w najbliższą sobotę w Warszawie odbędzie się Dzień Patrona Przymierza Rodzin bł. Edmunda Bojanowskiego z udziałem kard. Nycza oraz konferencja „40 lat Przymierza Rodzin. Analiza i perspektywy”. Organizatorzy zapraszają wszystkich przyjaciół i sympatyków Stowarzyszenia do udziału w wydarzeniu.

Dzień Patrona Przymierza Rodzin bł. Edmunda Bojanowskiego odbędzie się 18 listopada w szkole Przymierza Rodzin im. św. Jana Pawła II w Warszawie, przy ul. Grzegorzewskiej 10. Uroczystość rozpocznie się o godz. 9.45 od wprowadzenia ikony z wizerunkiem bł. Edmunda Bojanowskiego (której autorką jest Dorota Łoskot-Cichocka) do kaplicy Dobrego Pasterza w Szkole Przymierza Rodzin im. św. Jana Pawła II na Ursynowie oraz Eucharystii pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. 

Następnie o godz. 11.15 odbędzie się wręczenie odznaczenia „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”. Wyróżnienie otrzyma Magdalena Kiełczyńska, związana z Przymierzem Rodzin od 30 lat, pełniąca obowiązki sekretarza Stowarzyszenia, a także jego przewodniczącą w latach 2015-2021.

O godz. 14.00 rozpocznie się konferencja organizowana wspólnie ze szkołą wyższą Przymierza Rodzin Collegium Verum pt. „40 lat Przymierza Rodzin. Analiza i perspektywy”. 

Szczegółowy program konferencji dostępny jest na stronie: www.przymierze.org.pl oraz www.konferencje.verun.edu.pl

Zadaniem PR jest wspieranie wszechstronnego wychowania dzieci, młodzieży i całych rodzin oraz edukacji w duchu nauki Kościoła katolickiego. W praktyce to ruch liczący ok. 1000 osób, prężnie zaangażowanych w liczne akcje edukacyjne, charytatywne i katolickie.

>>> Polska Federacja Ruchów Obrony Życia: nie naruszajmy podstawowych praw człowieka

W minionym roku Przymierze Rodzin zorganizowało wiele inicjatyw pomocowych. Ze względu na wojnę toczącą się u naszych wschodnich granic były to głównie zbiórki na pomoc dla potrzebujących z Ukrainy. W szkołach związanych ze Stowarzyszeniem przeprowadzono różnego rodzaju zbiórki w ramach akcji #PrzymierzezUkrainą.

Zdjęcie poglądowe Fot. Justyna Nowicka/Misyjne Drogi/misyjne.pl

Głównym celem działalności Stowarzyszenia Przymierze Rodzin jest pomoc we wszechstronnym wychowywaniu dzieci w duchu Kościoła katolickiego, tak by wyrosły na osoby wierzące, przykładnych chrześcijan i obywateli. Patronem Przymierza Rodzin jest błogosławiony Edmund Bojanowski – polski działacz społeczny, twórca ochronek wiejskich, założyciel Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny. W działalność Stowarzyszenia angażują się głównie rodziny katolickie, choć zdarzają również osoby niewierzące, bądź innych wyznań. Jednym z charakterystycznych elementów działania jest włączanie do współpracy całych rodzin.

Funkcjonowanie PR opiera się na grupach – dziecięcych i młodzieżowych, grupach rodziców i grupach rodzin, zorganizowanych w Terenowych Ośrodkach Przymierza Rodzin przy parafiach. W tej chwili działa ok. 13 ośrodków, skupiających ok. 1000 osób, w Warszawie, Rawie Mazowieckiej, Garwolinie, Kutnie i Pruszczu Gdańskim.

Dzieci i młodzież w liczbie 500 osób zgromadzonych w 20 grupach kształtowane są według metody harcerskiej – koncentracja na rozwoju duchowym, intelektualnym, fizycznym. Wychowawcami są zazwyczaj studenci, wspierani przez zrekrutowanych licealistów. Kadra (ok. 80 osób w skali Stowarzyszenia) jest na bieżąco szkolona na różnego rodzaju kursach i seminariach dla wychowawców.

Innym priorytetem PR jest działalność kulturowa i oświatowa. Stowarzyszenie prowadzi trzy szkoły podstawowe, 4 gimnazja, 2 licea ogólnokształcące, 1 Szkołę Wyższą, 3 świetlice środowiskowe i 1 przedszkole. W 1996 roku powstało również Katolickie Liceum Ogólnokształcące Przymierza Rodzin w Garwolinie, natomiast w 2006 roku gimnazjum.

W roku 1997 rozpoczęła działalność Szkoła Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II na Ursynowie, a w 2001 Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin, przygotowująca przyszłych nauczycieli na studiach licencjackich (dziennych i zaocznych), a także prowadząca studia podyplomowe. Od 2003 r. do szkół Przymierza dołączyła Szkoła Podstawowa i Gimnazjum nr 2 na Mokotowie. W tym samym roku rozpoczęła działalność Szkoła Przymierza Rodzin nr 3 im. Ks. Jerzego Popiełuszki na Bielanach. Natomiast świetlice środowiskowe prowadzone są obecnie w Rawie Mazowieckiej, Kutnie i w Ursusie.

Przymierze Rodzin powstało w 1983 r. w Warszawie, a zarejestrowano je w 1991. Początkowo był to ruch społeczny, skupiający dzieci i młodzież przy parafiach, zbudowany na bazie Sekcji Rodzin warszawskiego KIK, który został zawieszony w stanie wojennym. W tym czasie polskie rodziny odczuwały szczególną potrzebę jedności oraz zorganizowania dzieciom bezpiecznego środowiska. Organizacja od początku była związana z działalnością społeczną w Terenowych Ośrodkach PR przy parafiach, gdzie powstawały grupy rodzin, których celem był rozwój duchowy i intelektualny. Przymierze Rodzin otrzymało patronat prymasa Józefa Glempa, następnie przekształciło się w stowarzyszenie, prowadzące m.in. przedszkola, szkoły różnego szczebla i świetlice.

Jego założycielką była Izabela Dzieduszycka, która pełniła w nim funkcję przewodniczącej prezydium, wcześniej stała również na czele Sekcji Rodzin KIK.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze