domena publiczna

W sobotę w Kościele katolickim Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej

W sobotę 29 kwietnia Kościół katolicki obchodzić będzie Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej. Główne obchody odbędą się w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, gdzie o godz. 12. mszy św. będzie przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak.

„Obchody są kontynuacją dziękczynnych pielgrzymek księży-więźniów obozu koncentracyjnego Dachau, którzy 29 kwietnia 1945 roku zostali cudownie wyzwoleni z obozowej niewoli za przyczyną św. Józefa” – czytamy w komunikacie biura prasowego Konferencji Episkopatu Polski przekazanym w poniedziałek PAP.

Autorzy komunikatu poinformowali, że główne obchody odbędą się w narodowym sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, gdzie w sobotę o godz. 12. mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak. Eucharystię poprzedzi otwarcie wystawy o księżach męczennikach II wojny światowej – o godz. 11 w sanktuarium świętego Józefa.

>>> O. Hilary Januszewski (męczennnik z Dachau): był wśród więźniów i chorych. I z nimi zmarł

Obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego zostaną poprzedzone III edycją Kongresu 108 Błogosławionych Męczenników II Wojny Światowej, który odbędzie się w Krotoszynie i Kaliszu w dniach 27 i 28 kwietnia. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.k108.pl.

KL Dachau, fot. Wikipedia

Rozkaz utworzenia obozu koncentracyjnego w Dachau wydał 21 marca 1933 r. Heinrich Himmler. Przez obóz przeszło łącznie ponad 200 tys. osób, z czego jedną trzecia stanowili Polacy. Zmarło ponad 41 tys. więźniów.

Szczególną grupę więźniów Dachau stanowili duchowni. Stali się oni celem niemieckiej akcji „Tannenberg”, która miała na celu eliminację elit Rzeczypospolitej. Szacuje się, że w latach 1939–1945 z rąk Niemców i Sowietów śmierć poniosło blisko 3 tys. polskich duchownych. KL Dachau stał się głównym, choć nie jedynym, miejscem zagłady polskiego duchowieństwa. Przebywało tam łącznie 1 780 księży, zakonników i kleryków z całej Polski.

>>> Ks. Kęszka: tak jak księża z Dachau powinniśmy zaufać Panu Jezusowi

22 kwietnia 1945 r. 800 duchownych oddało siebie i pozostałych współwięźniów w opiekę świętemu Józefowi. Tydzień później – 29 kwietnia – zostali ocaleni z obozowej niewoli przez niewielki oddział patrolowy armii amerykańskiej. Fakt wyzwolenia przypisali wstawiennictwu świętego.

Po zakończeniu wojny ocaleni duchowni postanowili wypełnić złożony w niewoli ślub i 29 kwietnia, w rocznicę wyzwolenia, odbyć pielgrzymkę do Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. Pielgrzymki te odbywają się co roku. W 1970 r. byli więźniowie ufundowali w podziemiach sanktuarium św. Józefa kaplicę Wdzięczności i Męczeństwa oraz utworzyli muzeum, w których zgromadzone zostały dokumenty i przedmioty z obozu. Od 2005 r., decyzją Konferencji Episkopatu Polski, w Kaliszu odbywają się ogólnopolskie obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze