W święto Świętej Rodziny w wielu parafiach odnowienie przyrzeczeń małżeńskich
W sobotę, 30 grudnia, w wigilię święta Świętej Rodziny w sanktuarium Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się dziękczynienie Bogu za dar rodziny. Mszy świętej, podczas której małżonkowie odnowią swoje przyrzeczenia, będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Podobne uroczystości odbędą się w wielu parafiach w całej Polsce.
Niedziela Świętej Rodziny obchodzona jest w Kościele katolickim w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu. W tym roku przypadnie ona w ostatni dzień mijającego roku – 31 grudnia. Zgodnie z zachętą Episkopatu Polski w wielu parafiach kraju zaplanowano odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.
Podczas 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Płocku w 2018 r. biskupi zaproponowali, aby Niedziela Świętej Rodziny była dniem modlitw o świętość małżeństw i rodzin oraz zachęcili do zorganizowania w parafiach odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. „Tego dnia chcemy przypomnieć wszystkim o pięknie miłości, którą zostaliśmy obdarowani przez Boga” – zaznaczył w komunikacie dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP ks. Robert Wielądek.
>>> Abp Adam Szal zachęca do zawierzenia Bogu małżeństw i rodzin
W archidiecezji warszawskiej uroczyste odnowienie przyrzeczeń odbędzie się m.in. w sobotę, 30 grudnia, w wigilię święta Świętej Rodziny w sanktuarium Opatrzności Bożej. Mszy św. dziękczynną za dar rodziny o godz. 12.00 będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W ubiegłym roku w uroczystości wzięło udział 500 par małżonków.
Kościół katolicki w Polsce przygotował obrzęd liturgii odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. W jego ramach śpiewany jest „Hymn do Ducha Świętego”. Po nim małżonkowie odpowiadają na trzy pytania kapłana, które nawiązują do złożonej w dniu ślubu przysięgi. W ten sposób ponownie deklarują, „czy chcą wzajemnie się miłować; czy chcą okazywać sobie szacunek i żyć w coraz większej wierności małżeńskiej; czy chcą wspierać się w troskach, w radościach, w zdrowiu i chorobie, służąc sobie aż do końca życia”.
„W tym czasie ich dłonie mogą być przewiązane stułą, podobnie jak to było w czasie składania przysięgi małżeńskiej w dniu ślubu. Jeśli podczas mszy swoje ślubowanie odnawia wiele małżeństw, wtedy celebrans przewiązuje stułą dłonie jednej z par małżeńskich – ale na pytania kapłana odpowiadają wszyscy małżonkowie odnawiający swe przyrzeczenia.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |