pexels

W watykańskim szpitalu Bambino Gesu rozdzielono dwuletnie bliźniaczki syjamskie. „Prawdopodobnie pierwsze na świecie”

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Sukces włoskiej chirurgii: w watykańskim szpitalu Bambino Gesu (Dzieciątka Jezus) w Rzymie przeprowadzono pomyślnie trzy operacje rozdzielenia dwuletnich bliźniaczek syjamskich, złączonych głowami – poinformowano we wtorek, miesiąc po tych zabiegach.

To pierwsze takie rozdzielenie we Włoszech i „prawdopodobnie pierwsze na świecie” – wyjaśnili przedstawiciele znanego szpitala pediatrycznego, cytowani przez media. Przyznali, że istniało wysokie ryzyko krwotoku i niedokrwienia.

pexels

Dziewczynki pochodzące z Republiki Środkowoafrykańskiej miały też wspólną czaszkę i w dużej części układ krwionośny. Przygotowania do operacji trwały ponad rok. Rozdzielone zostały 5 czerwca. Ponad miesiąc później ogłoszono, że Ervina i Prefina czują się dobrze, choć nadal utrzymuje się ryzyko infekcji. Lekarze odkryli już, że bliźniaczki mają różne osobowości, mimo że łączyły je wspólne funkcje mózgowe.

>>> Zakonnica i lekarka o pracy przy chorych na COVID-19: doświadczyliśmy konieczności zmartwychwstania

O ich przypadku dyrektor watykańskiego szpitala Mariella Enoc dowiedziała się podczas wizyty w stolicy afrykańskiego kraju, Bangi. Postanowiła wtedy sprowadzić je do Rzymu, by je rozdzielić. Matka dziewczynek, Ermine, powiedziała na konferencji prasowej, że chciałaby, aby jej córki zostały lekarkami. Wyjawiła też, że poprosiła, aby ochrzcił je papież Franciszek.

Zobacz także
Wasze komentarze