Fot. EpiskopatNews /flickr.com

Warszawa: dziś rozpoczyna się dwudniowe zebranie Episkopatu

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dokument z nowymi zasadami formacji kapłańskiej w seminariach, praca delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz świętowanie niedzieli będą głównymi tematami rozpoczynającego się dziś zebrania Episkopatu. Dwudniowe obrady, które odbędą się w Warszawie, będą okazją do obchodów 100-lecia ustanowienia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

Podczas 384. Zebrania Plenarnego KEP biskupi zapoznają się z projektem nowych zasad formacji kapłańskiej. Projekt dokumentu pod nazwą: „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia” został opracowany przez zespół ds. przygotowania nowych zasad formacji kapłańskiej w Polsce, który, pod rpzewodnictwem bp. Damiana Bryla,  działał przy Komisji Duchowieństwa KEP.

Prace trwały trzy lata, w ich trakcie konsultowano się m.in. ze środowiskami formacji kapłańskiej i akademickiej w Polsce, z duszpasterzami powołaniowymi, z wychowawcami w seminariach duchownych, z kapłanami odpowiedzialnymi za stałą formację prezbiterów, z dziekanami wydziałów teologicznych, ze stowarzyszeniami teologicznymi i filozoficznymi oraz ze specjalistami różnych dziedzin nauki.

>>>Episkopat przyjmie nowe zasady formacji w seminariach duchownych

Kolejnym tematem obrad będą prace delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, abp. Wojciecha Polaka oraz Biura Delegata, które zostało powołane przez Konferencję Episkopatu Polski w czerwcu br. Celem biura, które rozpoczęło prace od września, jest wspomaganie działań delegata oraz koordynacja wdrażania w życie systemowych rozwiązań w zakresie ochrony małoletnich.

>>>Przed nami olbrzymia praca! Ks. Studnicki o działającym już Biurze Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży

W trakcie zebrania zostaną omówione m.in. sprawy Komisji Duszpasterstwa, wśród których jest świętowanie niedzieli. Przedstawi je biskupom abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP oraz ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów powie zaś o owocach prac związanych z kwestiami liturgicznymi, w tym z tłumaczeniem kolejnych tekstów mszału rzymskiego oraz z odnowioną księgą obrzędów bierzmowania.

Gościem specjalnym najbliższych obrad plenarnych będzie abp Giovanni Pietro Dal Toso, sekretarz pomocniczy Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, przewodniczący Papieskich Dzieł Misyjnych. Jego wizyta w Polsce i wystąpienie podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski wiąże się z ogłoszonym przez ojca świętego Franciszka Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym, jakim jest trwający październik.

Obrady biskupów będą okazją do obchodów 100-lecia ustanowienia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. 8 października mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Zobacz także
Wasze komentarze