Warszawa: w parafii św. Barbary powstanie nowoczesne centrum ewangelizacyjne
Stołeczna parafia św. Barbary położona w centralnej części miasta posługuje już nie tylko parafianom, ale również okolicznym pracownikom, studentom i pielgrzymom. Działa tu także wiele wspólnot i grup duszpasterskich. Ich funkcjonowanie ma usprawnić nowoczesny i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dom parafialny, w którym znajdą się m.in. pomieszczenia dla wspólnot i centrum ewangelizacyjne. Parafia chce wybudować go w ciągu najbliższych lat. Dostępne będą również ogrody wokół świątyni.
Nowy budynek zlokalizowany w północnej części terenu parafialnego, od ul. Św. Barbary, będzie miał 4 piętra nad ziemią, parter i parking podziemny. Większy i zgodny z obecnymi standardami oraz dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami obiekt będzie pełnił wiele funkcji. Znajdą się w nim m.in. kancelaria; pomieszczenia dla wspólnot i grup duszpasterskich, takich jak DAiP „Camino”, Wspólnota Przymierza Rodzin „Mamre” oraz Sant’Egidio czy Ruch Fatimski, Wspólnota Żywego Różańca i służba liturgiczna oraz Chór Cantoribus; a także część mieszkalna dla księży z wewnętrzną kaplicą. Planowany budynek pozwoli skuteczniej odpowiadać na współczesne wyzwania duszpasterskie. Jego ważną funkcją będzie nowoczesne centrum ewangelizacyjne.
>>> Prymas Polski: ewangelizacja nie jest jakąś strategią
– Chcemy, aby nasza parafia była miejscem otwartym, w którym będzie rozwijać się duchowo wspólnota. Pomocny w dotarciu wszystkich grup wiernych, już dziś korzystających z naszej posługi, będzie nowy dom parafialny, w którym znajdą się sale konferencyjne i edukacyjne. Będą mogły odbywać się tam zarówno inicjatywy duszpasterskie, m.in. spotkania formacyjne i konferencje, jak i wydarzenia kulturalne, pokazy filmowe i warsztaty oraz spotkania integrujące lokalną społeczność i wspierające integrację międzypokoleniową – mówi w rozmowie z KAI ks. Tomasz Zaperty, proboszcz parafii św. Barbary.
Planowana plebania wpisuje się w szeroki i wieloetapowy projekt rewitalizacji zabytkowego kompleksu parafialnego, który rozpoczął się od renowacji figury Chrystusa i jawnogrzesznicy. Obejmuje on Ogrody Świętej Barbary, kościół śś. Ap. Piotra i Pawła oraz kaplicę św. Barbary, a także ogrodzenie wraz z Drogą Krzyżową. Dostępność terenu ma poprawić odtworzenie historycznego wejścia od strony ul. Wspólnej. Zespołowi projektowemu zależy na dopasowaniu budynku do wyjątkowego charakteru miejsca.
>>> Beskid Żywiecki: Ewangelizacja na Słowiance
– W intensywnej zabudowie tej części Śródmieścia bryła plebanii doskonale wkomponuje się w kontekst urbanistyczny. Elewacja frontowa kontynuująca kameralną pierzeję ul. św. Barbary, część korpusu budynku nawiązująca wysokością do sąsiadującej wikariatki czy pięciokondygnacyjne skrzydło poprzeczne korespondujące z linią zabudowy oraz wysokością wybudowanego po wojnie tylnego skrzydła teatru Roma. To kilka przykładów w jaki sposób bryła budynku będzie współgrać z sąsiadującą zabudową. Dom parafialny od strony ul. Emilii Plater będzie kończył się nie przekraczając linii elewacji frontowej kościoła śś. Ap. Piotra i Pawła – mówi KAI Damian Majsterek, dyrektor projektu.
Wszystkie działania na terenie parafii uzgadniane są z konserwatorem zabytków. W ramach dotychczasowych prac rewitalizacyjnych przeprowadzono m.in. badania dendrologiczne wraz ze szczegółową inwentaryzacją wszystkich zachowanych artefaktów, które mają zostać wyeksponowane, a także specjalistyczną konserwację zieleni, w tym starodrzewu oraz dokonano nowych nasadzeń.
Pomysł stworzenia budynku w tym miejscu nie jest nowy i sięga okresu po II wojnie światowej, gdy z taką propozycją wyszedł uznany architekt, prof. Stanisław Marzyński.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |