Warszawska premiera musicalu „Irena” o Sendlerowej
Czy o niełatwej, polskiej historii można opowiadać za pomocą piosenek? Co to właściwie znaczy być bohaterem? Dlaczego powinniśmy nadal pamiętać o Irenie Sendlerowej? Odpowiedzi na te pytania otrzymają widzowie dramatu muzycznego IRENA. Warszawska premiera pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odbędzie się 25 marca w Teatrze Polskim. Data została wybrana nieprzypadkowo – dzień wcześniej obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Po ogromnym sukcesie frekwencyjnym w poznańskim Teatrze Muzycznym i przychylnych recenzjach krytyków, musical IRENA pokazany zostanie w warszawskim Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana. Zaplanowano łącznie trzy spektakle – 25 marca o godz. 19:00 oraz 26 marca o godz. 14:00 i 17:00, a patronat honorowy nad premierą objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Działała dla najsłabszych
Data premiery przypada tuż po Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, ustanowionym przez polski parlament 24 marca. Co równie ważne, w tym roku przypada 80. rocznica Powstania w getcie warszawskim.
>>> Dlaczego socjalistka została bohaterką?
Gdy rozpętało się piekło II wojny światowej, Irena Sendlerowa działała na rzecz najsłabszych, pielęgnując wartości, które przekazał jej ojciec, lekarz Stanisław Krzyżanowski. Irena wiedziała, że nie może pozostać bezczynną, że musi działać, niosąc pomoc dzieciom w getcie. Organizowała im fałszywe metryki, dbała o stałą pomoc materialną i lekarską, umieszczała je u zaufanych polskich rodzin, w klasztorach i zakładach opiekuńczych. Wraz z grupą innych łączniczek i osób zaangażowanych w pomoc umożliwiła ucieczkę z getta kilkuset dzieciom. Została za to uhonorowana tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, odznaczono ją również Orderem Orła Białego.
– Pozytywny odbiór krytyków i widzów, z jakim spektakl IRENA spotkał się w Poznaniu, sprawił, że chcieliśmy pokazać go także warszawskiej publiczności. Zwłaszcza, że opowiada o wydarzeniach, które są częścią niełatwych losów Warszawy i Polski. Wierzymy też, że forma, jaką jest musical sprawia, że ta historia jest bardziej przystępna i zrozumiała dla wszystkich. Bo choć stawia trudne pytania i zmusza widzów do refleksji, to dostają oni także piękne, doskonale zaaranżowane i wspaniale wykonane piosenki. Zespół, który pracował nad spektaklem, włożył w niego ogromną ilość pracy i wysiłku, dlatego jesteśmy dumni, że możemy pokazać go kolejnym widzom – mówi dyrektor Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu.
W warszawskiej premierze udział wezmą: Elżbieta Ficowska – najmłodsze dziecko uratowane przez Irenę Sendlerową z warszawskiego getta, Włodek Pawlik – kompozytor muzyki do spektaklu i jedyny polski laureat nagrody Grammy w kategorii jazzu, a także Brian Kite – reżyser IRENY i dziekan Wydziału Teatru, Filmu i Telewizji na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA).
>>> Rocznica urodzin Ireny Sendlerowej – Sprawiedliwej wśród Narodów Świata
Na deskach Teatru Polskiego w Warszawie w głównej roli zobaczymy Oksanę Hamerską. U boku Ireny Sendlerowej pojawią się przyjaciółki: Magda (Urszula Laudańska) i Jaga (Katarzyna Tapek). Wśród bohaterów wzorowanych na autentycznych postaciach są też Jan Dobraczyński – szef Ireny i Jagi (Łukasz Brzeziński), a także Janusz Korczak (Przemysław Łukaszewicz). W dramacie muzycznym jedną z ważniejszych ról odegra młoda Żydówka, Pani Grinberg (Anna Lasota), matka siedmioletniego Icka (Piotr Hamerski). W roli narzeczonego Ireny – Adama – zobaczymy Radosława Elisa, a szmalcownika Jurka – Bartosza Sołtysiaka.
Bilety dostępne są na stronie internetowej teatru.
Irena – twórcy i realizatorzy
Libretto – Mary Skinner i Piotr Piwowarczyk
Teksty piosenek – Mark Campbell
Kompozytor – Włodek Pawlik
Tłumaczenie – Piotr Piwowarczyk (libretto) i Lesław Haliński (libretto i teksty piosenek)
Reżyseria – Brian Kite
Choreografia – Dana Solimando
Aranżacje i kierownictwo muzyczne – Łukasz Pawlik
Kierownictwo wokalne – Katarzyna Rościńska
Scenografia – Damian Styrna
Kostiumy – Anna Chadaj
Światłograf – Tadeusz Trylski
Projekcje – Eliasz Styrna, Damian Styrna
Reżyseria dźwięku – Tomasz Zajma
Teatr Muzyczny – informacje
Teatr Muzyczny powstał w 1956 r. i od tego czasu nie przestaje się rozwijać i wyznaczać nowych kierunków. Widzowie mogą liczyć na różnorodny repertuar, w którym znaleźć można klasyki, takie jak: „Piękna i Bestia”, „Rodzina Addamsów”, „Zakonnica w przebraniu” czy „Evita”. Teatr nie boi się łamać schematów i gra autorskie spektakle, takie jak „Virtuoso” – musical o życiu Ignacego Jana Paderewskiego, „Kombinat” – futurystyczna opowieść z muzyką Republiki i Obywatela G.C. w tle czy właśnie „Irena” o Sendlerowej.
Kolejnym ważnym krokiem będzie budowa nowej siedziby, która ma ruszyć jeszcze w 2023 roku. Największy i najnowocześniejszy Teatr Muzyczny w Polsce stanie w samym sercu Poznania. Otwarcie planowane jest na 2026 rok. Więcej o Teatrze Muzycznym na jego stronie internetowej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |