fot. PAP/Darek Delmanowicz

Watykan: abp Szewczuk rozmawiał z dyplomatami na temat Ukrainy

Około trzydziestu ambasadorów, akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej, wzięło udział w spotkaniu ze zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Abp Szewczuk, który był inicjatorem zebrania, podzielił się osobistym doświadczeniem wojny, przestrzegał przed manipulacją i mówił o zaangażowaniu Kościoła w pomoc Ukrainie.

Jak czytamy w komunikacie prasowym, opublikowanym przez rzymski sekretariat arycbiskupa większego kijowsko-halickiego, w swoim wystąpieniu „podzielił się on tragicznymi faktami dotyczącymi sytuacji humanitarnej na Ukrainie, przedstawiając prawa, które są łamane w trakcie wojny przez siły Rosji, począwszy od prawa do życia, poprzez prawo do bezpieczeństwa, aż po naruszanie prawa do mieszkania, opieki zdrowotnej i edukacji. Potępił również użycie przeciwko ludności i celom cywilnym zakazanej broni, naruszenie prawa do wolności i przymusową migrację mieszkańców Ukrainy w wyniku wojny, a także przymusowe deportacje ludności ukraińskiej na teren Federacji Rosyjskiej”.

>>> Abp Szewczuk: z powodu tej strasznej wojny cierpią nie tylko ludzie, ale wszystkie istoty żywe

Zwierzchnik ukraińskich grekokatolików odniósł się też do stanowiska i zabiegów medialnych Patriarchatu Moskiewskiego, przestrzegając przed promowaną przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną ideologią „rosyjskiego świata” („russkij mir”). Podczas spotkania hierarcha pokazał m.in. dwa krótkie materiały filmowe, na których widać najpierw prawosławnego kapłana w szatach liturgicznych, posługującego się fragmentem ciężkiej amunicji i chwalącego wojnę przeciw NATO, a następnie innego duchownego, uczącego żołnierzy modlitwy błogosławienia pocisków, w trakcie wkładania ich do magazynka. Jako wyraz nadziei, pokazał też filmik przestawiający młodego Rosjanina, protestującego pokojowo wśród rodaków przeciwko wojnie.

Ideologia „rosyjskiego świata”

„Odnosząc się do perspektyw pokoju i życia po zakończeniu wojny, Jego Błogosławieństwo Swiatosław powiedział, że pozostają one 'kwestią otwartą’ i dodał, że mogą one nastąpić dopiero po ustaleniu prawdy dotyczącej tego, co się wydarzyło, po [nastaniu] sprawiedliwości i nawróceniu serc. 'Ale na pewno nie będzie to łatwa droga’ – cytuje jego słowa komunikat prasowy – Jednocześnie arcybiskup większy podkreślił niezwykłe zaangażowanie Kościoła, który od początku niesprawiedliwej agresji zawsze był na miejscu, by pomagać najbardziej potrzebującym. 'Jestem dumny z moich biskupów, księży, mnichów i zakonnic, którzy pozostali z ludźmi'”.

Spotkanie z przedstawicielami ambasad, to kolejna i ostatnia już inicjatywa, podjęta przez abp Szewczuka podczas jego pobytu w Rzymie. W minionym tygodniu udało mu się spotkać m.in. z papieżem Franciszkiem, papieżem emerytem Benedyktem XVI, prefektem Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurtem Kochem, prefektem Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich kard. Leonardo Sandrim, watykańskim Sekretarzem Stanu kard. Pietro Parolinem oraz watykańskim sekretarzem ds. relacji z państwami abp. Paulem Richardem Gallagherem. Wspólnie z abp. Gintarasem Grušasem, przewodniczącym Rady Konferencji Biskupich Europy sprawował też Boską Liturgię przy grobie św. Jozafata w Bazylice Watykańskiej.

>>> Abp Szewczuk w Rzymie: mówienie prawdy o Ukrainie to wasz front i świadectwo

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze