Watykan: flagi opuszczone do połowy masztu. Dziś żałoba narodowa w całym kraju
Dzisiaj we Włoszech obchodzony jest dzień żałoby narodowej dla uczczenia pamięci osób, które zmarły zarażone koronawirusem. Ich liczba przekroczyła już 11 tysięcy. 812 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu minionej doby we Włoszech – podała w poniedziałek Obrona Cywilna na codziennej konferencji prasowej w Rzymie. Tym samym zanotowano wzrost łącznej liczby zgonów do 11 591. Obecnie w całym kraju zakażonych jest 75 tysięcy osób. Od niedzieli ich liczba wzrosła o 1648, co oznacza spadek w porównaniu z poprzednimi dniami.
>>> Papieski wikariusz dla Wiecznego Miasta zarażony koronawirusem
>>> Papież: to czas przestawienia kursu życia ku Tobie, Panie i wobec innych
Restrykcyjne kroki we Włoszech, ograniczające możliwość wychodzenia z domu, i inne zakazy wprowadzone w celu zahamowania szerzenia się koronawirusa zostaną przedłużone co najmniej do świąt wielkanocnych – taką hipotezę przedstawił minister zdrowia Roberto Speranza. Szef resortu zdrowia oświadczył, że podczas posiedzenia komitetu naukowego, doradzającego rządowi Giuseppe Contego w sprawie walki z epidemią przedstawiono stanowisko, że należy przedłużyć wszystkie kroki „co najmniej do Wielkanocy”.
Zwiększa się religijność Włochów
Ocena decyzji biskupów
Fakt, że biskupi postąpili właściwie zawieszając odprawianie mszy św. w obecności wiernych, akceptuje 68% ankietowanych, 61% uważa, że w obecnej sytuacji właściwe jest zredukowanie ceremonii pogrzebowych do pobłogosławienia trumny, 29% jest temu przeciwnych. 63% Włochów pozytywnie przyjęło zastosowanie technicznych środków pomocy dla przekazywania adoracji, nabożeństw, czy rozważań drogą elektroniczną. Jednak liczba osób, które korzystają z takiej możliwości, nie wzrosła. Podzielona jest natomiast opinia na temat decyzji o otwarciu kościołów w czasie zagrożenia koronawirusem. Głosy rozłożyły się równo: 45% za i 45% – przeciw, 10% nie ma zdania.
Zdaniem krytyków, otwarcie kościołów łączy się z większym zagrożeniem infekcją koronawirusem. Na potrzeby ankiety instytut Ipsos pytał 1 000 osób w wieku 18-75 lat. Według innych ankiet ok. 70% Włochów mówi o sobie, że są wierzącymi i katolikami. 27% określa się jako niewierzący. Ta grupa osób przyznaje, że z religijnego punktu widzenia kryzys spowodowany koronawirusem niczego nie zmienił.
Galeria (12 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |