fot. EPA/CLAUDIO PERI

Watykan: na fasadzie Bazyliki św. Piotra będzie można oglądać wideo mapping

– Jakie jest oblicze Kościoła: papież, skandale czy zaangażowanie społeczne, które realizuje? – pytał kard. Mauro Gambetti, prezentując dziś pierwszy wideo mapping na fasadzie bazyliki św. Piotra w Watykanie. Będzie on wyświetlany codziennie od 2 do 16 października przez dwie godziny, począwszy od 21.00, i poświęcony życiu św. Piotra.

>>> W Wielkiej Brytanii zakończyła się żałoba narodowa

Archiprezbiter bazyliki watykańskiej przypomniał, że zbliża się Rok Jubileuszowy 2025, gdy do Rzymu przyjedzie ponad 30 mln pielgrzymów z całego świata. – Wyobrażamy sobie, że będą chcieli przejść przez Drzwi Święte. Ważne jest, aby widzieli macierzyńskie oblicze Kościoła, który przyjmuje wszystkich i umie skierować do każdego autorytatywne słowo. Chcemy usunąć kurz z lustra i pokazać obraz Kościoła pierwotnego, zbudowanego na Piotrze, na jego wyznaniu wiary w Jezusa Chrystusa, Syna Boga żywego – wyjaśnił kard. Gambetti.

>>> Przez covid 10 mln dzieci straciło opiekunów

Wskazał, że wideo mapping przedstawi „postać Szymona Piotra, jego ludzkie losy i powołanie, jego duchowość, jego posługę, aby każdy mógł się zastanowić, odczytać swój obraz: być żywym kamieniem, który przyczynia się do budowania Kościoła i stać się jego głosem”.

Sztuka i wiara

Wideo mapping o św. Piotrze będzie pierwszą z cyklu inicjatyw duszpasterskich bazyliki pod hasłem „Sztuka i wiara”. Inauguruje również – w formie artystycznej – ścieżkę duszpasterskiego towarzyszenia zwiedzaniu bazyliki i pielgrzymce do grobu św. Piotra. W dziele tym współpracują: kapituła bazyliki, tamtejsza parafia św. Piotra, Fabryka św. Piotra (administracja bazyliki) i fundacja „Fratelli tutti”.

Od 25 października odbywać się będą również spotkania rozpoczynające się od Lectio Petri – wykładu kard. Gianfranco Ravasiego o św. Piotrze. Od grudnia do uroczystości świętych Piotra i Pawła w czerwcu można będzie wziąć udział w „duchowych trasach”, obejmujących miejsca związane ze św. Piotrem. Proponowana też będzie Via Petri – Droga św. Piotra, której 12 stacji pomoże w rozważaniu losów Apostoła i modlitwie wraz z nim.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze