epa06495086 An athlete in action during a Cross Country training session at the Alpensia Cross Country Centre prior the PyeongChang 2018 Olympic Games, South Korea, 04 February 2018. The PyeongChang 2018 Winter Games Olympics, will run from 09 to 25 February 2018. EPA/FILIP SINGER Dostawca: PAP/EPA.

Watykan na Igrzyskach w Korei!

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski oficjalnie zaprosił delegację Stolicy Apostolskiej pod przewodnictwem podsekretarza Papieskiej Rady ds. Kultury, księdzem prałatem Melchora Sancheza de Toca, do uczestnictwa w inauguracji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Korei Południowej, które rozpoczną się 9 lutego w Pjongczangu.

Zdjęcie: przygotowania do Igrzysk, sesja treningowa, foT: Hwee Young, PAP/EPA

Watykańska delegacja po raz pierwszy weźmie również udział, w charakterze obserwatora, w zebraniu członków komitetu olimpijskiego od 5 do 7 lutego. W geście przyjaźni przedstawiciel Stolicy Apostolskiej wręczy przewodniczącemu MKOl-u i zawodnikom koreańskim koszulki reprezentacji watykańskiej w lekkiej atletyce „Athletica Vaticana”. 30-osobowa drużyna składająca się z pracowników różnych watykańskich instytucji nazywana jest „maratończykami Papieża”. Ma na celu promowanie solidarności i przyjaźni. Zadebiutowała we wrześniu ubiegłego roku w pierwszym półmaratonie międzyreligijnym.

Misyjne bieganie
Ci „maratończycy papieża” mają już za sobą udział w rzymskim półmaratonie „Via Pacis” 17 września ubiegłego roku razem z zawodnikami z żydowskiego zespołu Maccabi oraz z biegaczami z rzymskiej społeczności muzułmańskiej. Z kolei już w marcu nawiążą „partnerstwo biegowe” z niemiecką wspólnotą protestancką z Lutherstad Wittenberg (Wittenbergi Miasta Lutra).

Stolica Apostolska uczestniczyła już w uroczystości otwarcia igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016, po raz pierwszy natomiast weźmie udział w sesji MKOl-u i w samych zawodach, co prawda będzie to występ bardziej symboliczny niż rzeczywisty. 

Zdjęcia: przygotowań ekip medialnych do otwarcia Igrzysk, fot: Filip Singer, PAP/EPA Dostawca: PAP/EPA.

Mimo braku możliwości uczestnictwa watykańskiej drużyny w samych Igrzyskach, Stolica Apostolska utrzymuje przyjacielskie stosunki z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim, kontynuując realizację projektów sportowych, m.in. związanych z organizacją zapowiedzianych na październik Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Buenos Aires.

Watykan na Igrzyskach w Korei!
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze