drużyna sportowa watykanu

Fot. Athletica Vaticana / fb

Watykan: „papiescy” sportowcy po raz pierwszy wystartują za granicą

W najbliższą sobotę 11 maja wieczorem członkowie drużyny Athletica Vaticana wezmą udział w biegu ulicznym w Wittemberdze. Będzie to pierwszy występ członków tego zespołu, utworzonego przed rokiem, poza Rzymem i poza Włochami, a zarazem rewanż za udział sportowców z tego niemieckiego miasta w marcu ub.r. w półmaratonie na trasie Rzym-Ostia.

Około 30 biegaczy watykańskich wystartuje w IX biegu nocnym „Witemberger Nachtlauf” na dystansie 10 km rozświetlonymi ulicami starego miasta, w którym 31 października 1517 były augustianin z miejscowego klasztoru przybił 95 tez na drzwiach tamtejszej katedry. Wydarzenie to uznano za symboliczny początek Reformacji, która z kolei zapoczątkowała trwający do dzisiaj wielki rozłam w chrześcijaństwie zachodnim. Tym razem wydarzenie sportowe będzie miało charakter ekumeniczny i ponadwyznaniowy, a dla lekkoatletów-amatorów z Athletica Vaticana (AV) oznacza ich debiut międzynarodowy poza Rzymem i Włochami.

W dniach 9-12 marca 2018 kilkunastu biegaczy z miasta nad Elbą uczestniczyło w półmaratonie (nieco ponad 21 km) z Rzymu do Ostii, toteż wyjazd lekkoatletów „papieskich” w podobnej imprezie na ziemi niemieckiej jest nie tyle okazją do rewanżu, ile ma „wielkie znaczenie duchowe i symboliczne” – podkreślono w oświadczeniu prasowym drużyny.

drużyna sportowa watykanu

Fot. Fot. Athletica Vaticana / fb

O jej powstaniu powiadomiono oficjalnie w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej 10 stycznia br. Jest to pierwsze pełnoprawne stowarzyszenie sportowe w Watykanie, afiliowano je do Włoskiej Federacji Lekkiej Atletyki i obecnie ma postać klubu biegowego. Zrzesza 60 członków w wieku od 20 do 60 lat. Są wśród nich członkowie Gwardii Szwajcarskiej, prałaci Kurii Rzymskiej, pracownicy muzeów, mediów, straży pożarnej i apteki, a także jedna siostra zakonna. Występują w barwach biało-żółtych. W ramach Kurii zespół podlega Sekretariatowi Stanu i Papieskiej Radzie Kultury, stawiając sobie za zadanie „wspieranie i podejmowanie okazji do dialogu, przyjaźni, pojednania i solidarności za pomocą konkretnego języka sportu”.

Nawiązując do zbliżającego się spotkania w Wittemberdze, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury kard. Gianfranco Ravasi powiedział, że „Athletica Vaticana chce po prostu dzielić z rodakami Marcina Lutra pasję do biegania i radość ze sportu”. Według purpurata, „po ostatnich krwawych zamachach na chrześcijan w okresie wielkanocnym [na Sri Lance] oraz strzelaninach przeciw synagogom i meczetom w dniach świątecznych, sprawą bardziej niż kiedykolwiek palącą staje się wzmacnianie dialogu i przyjaźni między ludźmi wierzącymi, a zwłaszcza chrześcijanami w tej godzinie decydującej dla Europy i świata”.

Z kolei podsekretarz Papieskiej Rady, stojący na czele działającej w jej ramach sekcji „Sport i Kultura” oraz przewodniczący stowarzyszenia prał. Melchor Sánchhez de Toca Alameda zwrócił uwagę, że nie chodzi tu ani o czystą rywalizację, ani o występ galowy, ani tym bardziej o mistrzostwo Europy, ale ma to być udział w nocnym biegu w mieście Lutra. Jednocześnie za „bardzo znaczący uznał on fakt, że ten pierwszy występ zagraniczny będzie miał wymiar dialogu ekumenicznego”.

drużyna sportowa Watykanu

Fot. Fot. Athletica Vaticana / fb

Sam bieg odbędzie się na trasie 2,5 km, którą trzeba będzie pokonać czterokrotnie, w samym sercu miasta. 
Wśród zawodników watykańskich jest dwoje niepełnosprawnych: mała Sara Vargetto – wiecznie uśmiechnięta, mimo ciężkiego porażenia nerwowego i poruszający się na wózku pracownik jednej z instytucji watykańskich Gianluca Palazzi. Wraz z prał. Sánchezem de Toca w drużynie znalazło się jeszcze 5 innych księży, są tam poza tym dwaj gwardziści szwajcarscy, profesor Watykańskiej Biblioteki Apostolskiej, dziennikarz z „L’Osservatore Romano” oraz pracownicy kilku innych urzędów i służb Stolicy Apostolskiej.

Podczas pobytu w Wittemberdze w dniach 10-13 maja goście z Watykanu nie tylko będą biegać, ale wezmą także udział w szeregu innych wydarzeniach. Tuż po przybyciu na miejsce powitają ich na Placu Targowym m.in. Reiner Hasseloff – premier kraju związkowego Saksonia-Anhalt i burmistrz miasta Jochen Kirchner. Przewidziano też odwiedziny ośrodka dla niepełnosprawnych „Augustinuswerk”, prowadzonego przez diecezję magdeburską oraz spotkania z miejscowymi wspólnotami luterańską i katolicką, a także wspólną modlitwę ekumeniczną. Przed powrotem do Watykanu z członkami AV spotka się nuncjusz apostolski w Niemczech abp Nikola Eterović. Niemiecką Konferencję Biskupią będzie reprezentowała Elisabeth Keilmann, kierująca w niej wydziałem duszpasterstwa młodzieży i sportu.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze