Papież Franciszek

Fot. PAP/EPA.

Watykan: papież sprawował Mszę św. z nowym patriarchą grecko-melchickim

Rano, jak zwykle Franciszek odprawił Mszę św. w Domu Świętej Marty, ale zamiast homilii wyjaśnił znaczenie dzisiejszej uroczystości. Eucharystię koncelebrował z Ojcem Świętym nowy patriarcha Antiochii obrządku melchickiego, Jussef (Joseph Absi). Pod koniec Mszy św. Patriarcha podziękował Ojcu Świętemu w języku francuskim i na zaproszenie papieża wraz z nim udzielił błogosławieństwa końcowego..

Podczas tej uroczystości Franciszek powiedział:

Ta Msza św. wraz z naszym bratem Jussefem będzie wyrazem komunii apostolskiej: jest on ojcem Kościoła, starożytnego Kościoła i przybył, aby uścisnąć Piotra, mówiąc: „Jestem w jedności z Piotrem”. Tak właśnie wygląda dzisiejsza uroczystość: uścisk ojca Kościoła z Piotrem. Kościoła bogatego, z własną teologią w obrębie teologii katolickiej, z własną wspaniałą liturgią i ze swym ludem. W tej chwili znaczna część tego ludu jest ukrzyżowana, podobnie jak Jezus. Sprawujemy tę Mszę św. za lud, który cierpi, za chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie, którzy oddają swoje życie, dają dobra, swój majątek, bo są wypędzani. Ofiarujemy także Mszę św. za posługę naszego brata Jussefa.

Natomiast patriarcha Jussef dziękując Ojcu Świętemu powiedział:

Wasza Świątobliwość,

Chciałbym Tobie podziękować za tę piękną Mszę św. komunii, w imieniu całego Synodu naszego Kościoła katolickiego grecko-melchickiego. Osobiście jestem bardzo wzruszony braterską miłością Waszej Świątobliwości, gestami braterstwa i solidarności, które okazałeś naszemu Kościołowi podczas tej Mszy św. Obiecujemy Tobie życzliwą pamięć w sercach nas wszystkich, duchowieństwa i wiernych. Zawsze będziemy pamiętali o tym wydarzeniu, o tych historycznych chwilach, tym wydarzeniu, którego nie potrafię opisać jak bardzo jest piękne: to braterstwo, ta komunia, która wiąże wszystkich uczniów Chrystusa.

Dziękuję, Wasza Świątobliwość.

Kościół grecko-melchicki stanowią grekokatolicy arabscy, wywodzący się z prawosławia, a dokładniej z Patriarchatu Antiocheńskiego i w mniejszym stopniu Jerozolimskiego. Chociaż jako chrześcijanie mają starożytne korzenie, to ich dzieje jako unitów sięgają końca XVII w. W 1724 otrzymali swego patriarchę w osobie Cyryla, który w 20 lat później uzyskał od papieża paliusz na znak łączności z Rzymem. Sama nazwa tego Kościoła nawiązuje do semickiego wyrazu „melek”, czyli król. Tym mianem określano w starożytności zwolenników nauki Soboru Chalcedońskiego o dwóch naturach w Chrystusie (zob. Kościół maronicki) i popartej przez cesarza (króla) Bizancjum. Dziś słowo „melchici” oznacza wyłącznie grekokatolików arabskich.

Nowy patriarcha antiocheński dla melchitów Jussef (Joseph Absi) urodził się 20 czerwca 1946 w Damaszku. Święcenia kapłańskie przyjął 6 maja 1973 jako członek Towarzystwa Misyjnego św. Pawła (SMSP), po czym pracował duszpastersko w swym Kościele. W latach 1999-2001 był przełożonym generalnym swego zgromadzenia i na tym urzędzie zastała go decyzja Synodu Biskupów jego Kościoła z 22 czerwca 2001 o mianowaniu go arcybiskupem tytularnym Tarsu melchitów, biskupem pomocniczym patriarchatu (sakry udzielił mu 2 września tegoż roku patriarcha Grzegorz III Laham, którego został następcą).

W 2007 abp Absi został wikariuszem patriarszym archidiecezji melchickiej Damaszku. Od 2001 stoi na czele Caritas Syrii i w tym charakterze – wraz ze swymi współpracownikami – wykonał ponad 40 różnych programów w Damaszku, Aleppo i Hasake. Mając wykształcenie muzyczne ułożył wiele nowych pieśni religijnych czołowych piosenkarzy i zespołów muzycznych w swoim kraju.

21 czerwca 2017 roku, a więc nazajutrz po swych 71. urodzinach, został wybrany na patriarchę przez Synod Biskupów melchickich, obradujący w mieście Ain Traz koło Bejrutu z udziałem 29 z 33 biskupów mających prawa wyborcze. Nazajutrz wybór ten potwierdził oficjalnie papież Franciszek.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze