Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Watykan: papież wyda nowy dokument na temat ochrony nieletnich

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek wyda nowy dokument na temat ochrony nieletnich, a jego publikacja będzie towarzyszyć opracowaniu nowych przepisów i vademecum dla biskupów z całego świata – ogłosił Watykan w niedzielę po szczycie na temat walki z pedofilią w Kościele.

O planach tych poinformował były rzecznik Watykanu i moderator zakończonego historycznego spotkania z udziałem przewodniczących episkopatów z całego świata ksiądz Federico Lombardi.

Podsumowując obrady podkreślił: „wysłuchaliśmy głosów ofiar straszliwych przestępstw wykorzystywania seksualnego nieletnich przez członków duchowieństwa. Prosimy szczerze je, a także wszystkich naszych braci i siostry, o przebaczenie za to, co uczyniliśmy złego i czego nie zrobiliśmy”.

Ksiądz Lombardi przywołał jako „głęboko aktualne” i „wyrażające zaangażowanie” słowa św. Jana Pawła II z 2002 roku: „Ludzie muszą wiedzieć, że w kapłaństwie i w życiu zakonnym nie ma miejsca dla tego, kto mógłby skrzywdzić młodych”.

Włoski jezuita zapowiedział następnie nowe konkretne inicjatywy, z którymi wystąpi wkrótce Watykan.

Będzie wśród nich, jak ogłosił, papieski dokument w formie motu proprio „o ochronie nieletnich i osób zależnych”, by „wzmocnić prewencję i zwalczanie nadużyć w Kurii Rzymskiej i w Państwie Watykańskim”.

Dokument ten towarzyszyć będzie nowym przepisom Państwa Watykańskiego.

Fot. PAP/EPA/VINCENZO PINTO / POOL


Ponadto ksiądz Lombardi zapowiedział publikację vademecum Kongregacji Nauki Wiary, które pomoże biskupom z całego świata „jasno zrozumieć ich obowiązki i zadania”.

Jednocześnie, jak ogłoszono, papież Franciszek wyraził zamiar poparcia idei stworzenia specjalnych grup zadaniowych, złożonych z ekspertów, by pomagać konferencjom episkopatu i diecezjom , mającym trudności w rozwiązywaniu problemów i realizacją inicjatyw na rzecz ochrony nieletnich.

Pierwsze spotkanie w tej sprawie odbędzie się w Watykanie w poniedziałek.

Zobacz także
Wasze komentarze