Fot. EPA/ABIR ABDULLAH

Watykan: papież wyruszył w podróż do Rumunii

Papież Franciszek wyruszył w piątek rano do Rumunii. Hasłem jego 30. zagranicznej wizyty, która potrwa trzy dni, są słowa „Idziemy razem”. Podkreślają one ekumeniczny charakter wizyty w kraju o prawosławnej większości.

Wizyta ta odbędzie się w 20. rocznicę pielgrzymki do Rumunii św. Jana Pawła II, co podkreśla się w komentarzach rumuńskich i zagranicznych mediów. Będzie to intensywna, bogata w wydarzenia podróż, w trakcie której Franciszek wygłosi dziewięć przemówień i odwiedzi kilka regionów kraju.

Przed odjazdem na rzymskie lotnisko papież spotkał się w watykańskim Domu świętej Marty, w którym mieszka, z grupą 15 bezdomnych pochodzenia rumuńskiego. Na spotkanie przyprowadził ich papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski.

Przed południem czasu miejscowego papież przyleci na lotnisko w Bukareszcie, skąd uda się na oficjalną ceremonię powitania przed pałacem prezydenckim Cotroceni. Następnie spotka się z prezydentem Klausem Iohannisem i premier Vioricą Dancilą, a także wygłosi przemówienie skierowane do przedstawicieli wszystkich władz kraju.

fot. /ANGELO CARCONI, PAP/EPA.

Po południu Franciszek spotka się z rumuńskim patriarchą Danielem I i z Synodem Stałym Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego oraz będzie modlił się w nowej katedrze prawosławnej. Na zakończenie pierwszego dnia wizyty odprawi mszę w stołecznej katolickiej katedrze św. Józefa.

W sobotę papież uda się do katolickiego sanktuarium w Sumuleu Ciuc, gdzie odprawi mszę z udziałem co najmniej 100 tys. osób, w tym wielu przedstawicieli tamtejszej mniejszości węgierskiej.

Ma być też prezydent Węgier Janos Ader. Watykan wyjaśnił, że będzie on tam prywatnie, jako wierny.

Następnie Franciszek poleci do jednego z najstarszych miast Rumunii, Jassy w północno-wschodniej części kraju. Złoży tam wizytę w katedrze Matki Bożej Królowej. W podziemiach świątyni przechowywane są relikwie tamtejszego biskupa, błogosławionego Antona Durcoviciego (1888-1951). Aresztowany przez komunistów biskup zmarł w więzieniu i został pochowany w nieoznaczonym grobie. Po jego śmierci władze zniszczyły wszystkie dokumenty o jego pobycie w więzieniu. Decyzję o beatyfikacji Durcoviciego Franciszek podjął w 2013 r.

Również w mieście Jassy papież spotka się z młodzieżą i rodzinami.

W niedzielę, w ostatnim dniu wizyty, Franciszek uda się do miasta Blaj, gdzie na Polu Wolności odbędzie się liturgia połączona z beatyfikacją siedmiu grekokatolickich biskupów-męczenników z czasów komunizmu. Papież spotka się także ze wspólnotą Romów. Wieczorem powróci do Rzymu.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze