Watykan: pierwszy w historii video mapping na fasadzie Bazyliki św. Piotra
W ramach przygotowań do Jubileuszu Roku 2025, na fasadzie Bazyliki Watykańskiej można oglądać wieczorami ośmiominutową sekwencję video mappingu, zatytułowaną „Pójdź za Mną. Życie Piotra” i poświęconą patronowi świątyni. Przy okazji niedzielnej inauguracji wydarzenia, nie zabrakło stanowczych apeli o pokój w Ukrainie.
Tysiące osób zebrały się w niedzielę wieczorem na Placu św. Piotra, by wziąć udział w premierowym pokazie video mappingu „Pójdź za Mną. Życie Piotra”, który poprzez połączenie nowoczesnych technik animacji, wizualizacji dzieł sztuki przedstawiających św. Piotra i krótkiej narracji, przybliża postać pierwszego następcy Chrystusa. Inauguracyjny pokaz poprzedził krótki recital Andrei Bocellego, który specjalnie na tę okazję przyleciał z Londynu, a także krótkie wystąpienia współtwórców projektu: archiprezbitera Bazyliki św. Piotra abp Maura Gambettiego oraz aktora Flavia Insinny, który użyczył głosu narracji, towarzyszącej video mappingowi. Obaj skorzystali z okazji, by zaapelować o dialog, jako remedium na trwającą w Ukrainie wojnę.
>>> Papież: apeluję do prezydenta Rosji o zatrzymanie spirali przemocy i śmierci w Ukrainie
„Ukraina i Rosja, Europejczycy i Rosja, Europejczycy i Afrykanie itd. Wszyscy wezwani jesteśmy do skonfrontowania się z możliwością wzajemnego braterstwa i do dokonania wyboru, by być dla siebie braćmi” – mówił hierarcha, przypominając o papieskim wezwaniu do powszechnego braterstwa.
„Dziś rano nasz papież po raz kolejny przypomniał, że jedyną możliwością jest dialog i, że wojna jest szaleństwem. Jeśli nie otworzymy naszych serc, jeśli nie wyjdziemy sobie na spotkanie, nadejdzie katastrofa. Ona już nadeszła! A pokój nie jest naznaczony politycznie! Pokój jest jasną ideą: nikt nie dąży do czyjegokolwiek zła, ale szuka się dialogu i otwiera serca. Nie mogłem nie powiedzieć tego w tym miejscu!” – wykrzykiwał z kolei Flavio Insinna, przy aplauzie zebranych na Placu św. Piotra.
>>> Piotr i Paweł, czyli spór o obrzezanie i kaszankę
Św. Piotr na nowo
Video mapping poświęcony św. Piotrowi, to pierwszy z projektów towarzyszących przygotowaniom do Jubileuszu Roku 2025. Jak wyjaśnił abp Gambetti, celem wirtualnego spektaklu jest rzucenie światła na postać św. Piotra. „Jest on jednym z nas (…) pracował w niewielkim rodzinnym przedsiębiorstwie, zajmującym się rybołówstwem i tak, jak wielu z nas, przeżywał zmęczenie i zniechęcenie, bowiem wielokrotnie niczego nie mógł złowić przez całą noc. Pozostawał w centrum rodzinnych zmagań, naznaczonych np. chorobą, jak w przypadku jego teściowej. Znajdował się w centrum nużących wydarzeń jego czasów, napiętych relacji, opresji – wyliczał hierarcha – Piotr wędrował, niosąc ze sobą wszystkie lęki, kruchość, wątpliwości, ale też zapał, który charakteryzuje i nasze życie. Tak, jak my, zawsze poszukiwał sensu, możliwości zasmakowania pełni życia. I on wskazuje nam drogę. W pewien sposób mówi nam: pośród historii naszego życia istnieje droga! Ja spotkałem na niej miłującego Jezusa, który do głębi przeniknął mnie wzrokiem, a moje życie się odmieniło”.
Projekcję audiowizualną można oglądać na fasadzie Bazyliki Watykańskiej każdego wieczora, przez najbliższe 2 tygodnie. Ośmiominutowe pokazy, którym towarzyszy narracja w języku włoskim, będą wyświetlane wieczorami.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |