Watykan: reforma finansów ma zreformować mentalność
Rezultatem reformy watykańskich finansów jest także zmiana stosunku do pieniędzy szefów i pracowników dykasterii Stolicy Apostolskiej. Mówi o tym w wywiadzie dla dziennika włoskiego episkopatu „Avvenire” ksiądz Luigi Mistò, koordynator sekretariatu do spraw ekonomicznych.
„Reforma ekonomiczno-finansowa, zapoczątkowana i wspierana ustawicznie przez papieża Franciszka w kontekście przeprowadzanej pod kierunkiem Sekretariatu Stanu szerszej reformy Kurii Rzymskiej, przyniosła już pierwsze istotne rezultaty” – stwierdza włoski kapłan w rozmowie z dziennikiem biskupów. Jako pierwszy rezultat wymienia zmianę stosunku dykasterii do „budżetu”, który ma być „podstawowym narzędziem, ułatwiającym planowanie ich działalności i określanie ich decyzji, pamiętając, że pierwszorzędne cele są natury duchowej i duszpasterskiej i służyć mają Kościołowi powszechnemu”.
Zdaniem ks. Mistò nastąpiła więc istotna zmiana mentalności, która „w pierwszym rzędzie prowadzi do respektowania, zachowania i uczynienia właściwego użytku ze środków materialnych, na pierwszym miejscu pieniędzy, jakie Kościół otrzymuje w darze po to właśnie, ażeby móc prowadzić swą misję duszpasterską, głosząc Ewangelię, realizując życie duchowe, kulturalne i sakramentalne oraz promocji ludzkiej ze szczególnym uwzględnieniem najuboższych i potrzebujących”.
Fot. Ilya Yakover on Unsplash
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |