Watykan: turystyka zwalcza ubóstwo

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Watykan zachęca do uprawiania turystyki, zwracając przy tym uwagę, że jest to środek do zwalczania ubóstwa.

Światowa Organizacja Turystyki podaje dane, z których wynika, iż 10 proc. produktu krajowego brutto na świecie pochodzi właśnie z tej dziedziny gospodarki i wiąże się z nią co jedenaste miejsce pracy. Jest o tym mowa w orędziu Stolicy Apostolskiej na Światowy Dzień Turystyki z okazji, obchodzony 27 września; w tym roku przebiega on pod hasłem „Zrównoważona turystyka narzędziem rozwoju”.

Konieczne jest rozwijanie „turystyki o ludzkiej twarzy”, ukierunkowanej na takie wartości, jak wspólnota, współpraca i solidarność, głosi dokument Stolicy Apostolskiej, podpisany przez kard. Petera Turksona – prefekta Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego. Podkreśla, iż wyjazdy urlopowe powinny być odpowiedzialne i nie szkodzić środowisku naturalnemu. Należy też szanować społeczeństwo i kulturę kraju przyjmującego a „czas urlopu nie może być pretekstem do nieodpowiedniego zachowania lub wykorzystywania”.

Turystyka może także pomagać osłabionym gospodarkom narodowym, jeśli będzie przynosiła nowe szanse i nie stanie się „źródłem problemów” – stwierdza orędzie watykańskie. Wskazuje przy tym na decyzję Narodów Zjednoczonych, mówiącą, że turystyka „stanowi pozytywne narzędzie do zwalczania ubóstwa, ochrony środowiska, poprawy jakości życia oraz gospodarczego wzmocnienia kobiet i młodzieży, zwłaszcza w krajach rozwijających się.

Światowy Dzień Turystyki, przypadający co roku 27 września, ustanowiła w 1979 Światowa Organizacja Turystyczną, powstała w 1975 w ramach ONZ (UNWTO). Po raz pierwszy obchodzono go w następnym roku pod hasłem „Wkład turystyki do zachowania dziedzictwa kulturowego, pokoju i wzajemnego zrozumienia”. Celem tego Dnia jest troska o wzrost uświadomienia sobie społecznej roli turystyki w wymiarach międzynarodowych oraz pokazania, jak wpływa ona na życie i wartości kulturowe, polityczne i gospodarcze na całym świecie.

UNWTO z siedzibą w Madrycie skupia obecnie 157 krajów (w tym Polskę, która należy do tej organizacji od początku jako państwo założycielskie), 6 członków stowarzyszonych oraz ponad 500 organizacji stowarzyszonych, reprezentujących sektor prywatny, instytucje wychowawcze, stowarzyszenia turystyczne i miejscowe władze turystyczne.

Watykan: turystyka zwalcza ubóstwo
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze